Yanı başımızda, vizesiz, ucuz: Gürcistan

Paramızın yerle bir olduğu şu dönemde gezilebilecek en güzel yerlerden birisi Gürcistan. Hemen yanı başımızda, vize istemiyor ve genel olarak bize göre daha ucuz.

928

Paramızın yerle bir olduğu şu dönemde gezilebilecek en güzel yerlerden birisi Gürcistan. Hemen yanıbaşımızda olduğu için ulaşım da çok kolay. Instagram’da seyahat ve doğa içerikleri üreten Batın Özen‘in Gürcistan seyahatinden paylaştığı izlenimlere gelin birlikte bakalım.

1# Giriş ve vize

🔹 Gürcistan vizesiz bir ülke. Pasaportu olmayanlar çipli kimlikle giriş yapabilir. Giriş için son 72 saat öncesinde yaptırılmış PCR testi gerekiyor. Aşı zorunluluğu yok fakat çift doz aşılı olmayanların, eğer uzun süre kalacaklarsa, ülkeye girdikten üç gün sonra ve dönüşte tekrar PCR testi yaptırması gerekiyor. PCR testlerini her yerde yaptırmak mümkün, fiyatlar ort 60-80 Gürcistan Larisi. (175-235₺).

2# Ulaşım ve iletişim

🔹 Ulaşım için Yandex Go ya da Bolt uygulamalarını kullanabilirsiniz, inanılmaz ucuz. Sarp Sınır Kapısı’ndan 1.5 Lariye dolmuşlar var. Paranızı merkezde bozdurmanızı öneririm. Casinolarda komisyonsuz ve yüksek kurdan bozuyorlar. Sim kart ve sınırsız interneti Batum’da ya da Tiflis’de MAGTI mağazasından çok uyguna alabilirsiniz. Sim kart ve 1 haftalık sınırsız internet sadece 8 Lari (23₺). Bittiğinde turuncu otomatlardan 5 Lariye yenileyebilirsiniz.

3# Gürcistan pahalı mı?

🔹 Gürcistan genel olarak bize göre daha ucuz bir yer. Konaklama geceliği 50₺’den başlıyor. Restoranda güzel bir yemek isterseniz ortalama yine 50₺ civarında. Araç kiralama ülkemiden daha pahalı. Kendi aracınızla da gezmenizi tavsiye etmem, polis konusunda çok problem yaşayabilirsiniz.

4# Rota önerileri

🔹 Svvaneti ve Kazbeği bölgesini mutlaka rotanıza ekleyin, inanılmaz güzel manzaralar sunuyor.

Kaynak: Batın Özen