Venedik’te sular altında bir gün

2200

Venedik deyince aklımıza ilk gelen şeylerden birinin su olması oldukça normal. Ancak bu kez durum biraz farklı. Fotoğrafçı Natalia Elena Massi, Venedik’te deniz suyu seviyesinin 187 cm’ye kadar yükseldiğini duyar duymaz çantasını hazırlayıp kentin yolunu tuttu. Massi, dizlerine kadar suya batmış şekilde bir gününü İtalyan kentinde fotoğraf çekerek geçirdi.

“Venedik’i seviyorum ve fırsat buldukça ziyaret ediyorum. Zaten kente çok yakındım ve su seviyesinin 187 cm’ye kadar yükseldiğini duyunca bu sıra dışı olayı kendi gözlerimle görmem gerektiğini düşündüm.”

“Ayrıca sürekli sel baskını riski altında yaşamanın nasıl bir şey olduğunu da çok merak ediyordum. Böylelikle 16 Kasım’da kararımı verip yola koyuldum.”

Natalia bir gününü Venedik’te geçirdi ve yaşadığı en büyük zorluk sular altındaki kentte bir yerden ötekine ulaşabilmekti.

“Bu kadar zor olacağını açıkçası çok düşünmemiştim. Suyun dizlerinize kadar geldiği yollarda yürümeye çalıştığınızı hayal edin.”

Natalia, Venedik’e varır varmaz dizlerine kadar gelen galoşlar aldı. Fakat galoşlar da bir saat içinde su geçirmeye başladı. Sürekli galoşları çıkarıp içindeki suyu boşaltan Natalia sonunda yola çıplak ayaklarla devam etmeye karar verdi. Ne de olsa artık sırılsıklam olmuştu.

“Dükkanların çoğu kapalıydı. Açık olan birkaç yer de insanları içeri alıp sudan korunmalarına izin veriyordu. Herkes dükkanlarına, evlerine giren suyu dışarı çıkarmakla meşguldu.”

“Ortam gerçekten de görülmeye değerdi. Kente sessizlik hakimdi. Venedik’i hiç bu kadar boş görmemiştim. Böylesi bir trajedi yaşarken bile güzeldi Venedik. Belki de her zamankinden daha güzel. Kenti tehdit eden su aynı zamanda onu daha da güzelleştiriyordu.

Kaynak: nataliaelenamassi.com