Uykucular bunu beğendi: Japonya’nın sıra dışı yataklı trenleri

Japonya'da 1970'lerde popülerleşmeye başlayan tamamı yataklı gece trenlerinde kısa bir tura çıkıyoruz.

2432

Japonya ekonomisi 1960’larda etkileyici bir büyümeye sahne oldu. Demir yolları da bu büyümenin önemli bir parçasıydı. Japonya’da modern anlamda ilk hızlı tren hattı 1964’te açıldı. Bu tarihten itibaren çok sayıda gündüz ve gece treni geniş bir hatta yolcu taşımaya başladı. Bu yazıda sizi; ülkede 1970’lerde popülerleşmeye başlayan tamamı yataklı gece trenlerinde kısa bir tura çıkaracağız.

Editörün Notu: Bu içerik, BoredPanda‘da yayımlanan “Japanese Sleeper Trains Look Ordinary From Outside But Their Interiors Are A Peaceful Oasis” başlıklı yazıdan hareketle hazırlanmıştır. 

Kaynak: BoredPanda

Japonya’da hızlı trenlerin 1960’lardan itibaren yaygınlaşması ve 70’lere gelindiğinde altın çağını yaşamaya başlaması, ülkedeki diğer şehirlerarası yolculuk araçlarının papucunun dama atılmasına neden oldu.

Kaynak: BoredPanda

Şimdi, Japonya’nın başkenti Tokyo’dan saat 22:00’de hareket edip sabah 7:27’de Takamatsu’ya varan Sunrise Ekspresi’ndeyiz. Bu trende yolculuk etmek için koltuk satın alamıyorsunuz. Çünkü trende sadece yataklı seçenekler var.

Kaynak: BoredPanda

İsterseniz bu 9.5 saatlik yolculuğu kendinize özel bir odada geçirebilirsiniz. Tabii, bu odaların ücretleri 10 bin dolara kadar çıkabiliyor. Evet, Japonya pahalı bir ülke.

Kaynak: BoredPanda

Daha ekonomik bir seçenek arıyorsanız, diğer yolcularla birlikte “nobi nobi” adı verilen bu açık alanlardan bilet alabilirsiniz. Tabii, nobi nobi’lerde kalmayı düşünüyorsanız yanınıza kulak tıkaçlarınızı almayı unutmayın.

Kaynak: BoredPanda

Trenlerde ortak kullanım alanı olan duşları, her yolcu altı dakika boyunca kullanabilir. Fakat bunun için önceden bilet almanız öneriliyor. Trenlerdeki diğer ortak kullanım alanları ise tuvaletler, otomatik satış makineleri ve dinlenme yerleri.

Kaynak: BoredPanda

Takamatsu, bu güzergahtaki son durağımız. Herkese geçmiş olsun.

Kaynak: BoredPanda