Ülke ülke turistleri dolandırmak için kullanılan 37 yöntem

1643

Çoğu zaman ziyaret ettiğimiz ülkelerin, insanlarının ve geleneklerinin yabancısı oluyoruz. Havalimanından indiğimiz andan itibaren etraftaki insanlara soracak onlarca sorumuz oluyor. Çoğu insan elbette gönülden yardım etmek istiyor. Ancak yeni bir ülkeye ilk kez ayak basmış saf turistlerden faydalanmak isteyen, yardım ediyor görünürken gözü cüzdanınızda ya da kredi kartınızda olanların sayısı da hiç de az olmuyor.

Dolandırıcılar, genelde zeki insanlar. Turistleri kandırıp paralarını çalmak için geliştirdikleri onlarca akıllı ve çok detaylı plan var. Üstelik yaşadıkları ülkenin yasalarını çok iyi bildiklerinden uyguladıkları planlar sayesinde yakalansalar bile başlarına bir şey gelmeyeceğini çok iyi biliyorlar.

İngiltere merkezli seyahat sitesi Just The Flight, en popüler dolandırıcı taktiklerini ve bu yöntemlerin hangi ülkelerde yaygın olarak kullanıldığını gösteren bir infografik yayımladı. Daha önce hiç gitmediğiniz bir ülkeye seyahat etmeyi planlıyorsanız uçağa atlamadan önce mutlaka okuyun.

Sokakta…

#1 Arkadaşlık bileziği

Sokakta yürürken biri yanınıza yaklaşıyor ve size arkadaşlık bileziği vermeyi teklif ediyor. Ne derseniz deyin bileğinizi yakalayıp size bir bileklik yapmaya girişiyorlar. Elbette, arkadaşlık başka ticaret başka. Sonunda da bileziğin ücretini istiyorlar. Bu yöntemle dikkatinizi dağıtırken bilezikçinin bir işbirlikçisi de ceplerinizi boşaltmaya çalışabilir.

Yaygın olarak kullanıldığı yerler: Paris, Roma, Barselona, Mısır

#2 Kız arkadaşın için gül

Kız arkadaşınızla birlikte bir adam yanınıza yaklaşır ve sevgilinize gül uzatır. Eğer alırsanız sizden uçuk miktarda para ister. Üstelik laf cambazlığı yaparak eğer reddedersen seni kız arkadaşının önünde küçük düşüreceğinin sinyallerini verir.

Yaygın olarak kullanıldığı yerler: Paris, Roma, Barselona

#3 Kayıp yüzük

Bir kadın yolda yürürken önünüze bir yüzük atar ve düşürenin siz olup olmadığını sorar. Hayır yanıtını verdiğinizde yüzüğü inceliyormuş gibi yapar ve altın olduğunu söyler (elbette değil). Ardından bu yüzüğü değerinin çok çok üzerine size satmaya çalışır.

Yaygın olarak kullanıldığı yerler: Paris

#4 Oyuncak bebek

Bir kadın üzerinize doğru yürür ve aniden kollarınıza bir bebek bırakıverir. Bebek genelde oyuncaktır. Siz şoktayken kadının işbirlikçileri hızla çantanızı ya da ceplerinizi boşaltmakla meşguldür.

Yaygın olarak kullanıldığı yerler: Roma

#5 Sokak oyunları
Kaynak: https://www.scam-detector.com/

Bir sokak başında topun hangi kapta olduğu ya da benzeri numaralar yapan bir adam görürsünüz. Turist kılığına girmiş işbirlikçileri de adamın oyunlarını ilgiyle izliyorlarmış gibi görünürler. Amaç dikkatinizi çekmek ve yaklaşıp adamı izlemenizi sağlamaktır. Dikkatiniz dağılıp adamın numaralarını izlemeye daldığınızda dolandırıcılar ceplerinizi boşaltmaya çoktan başlamıştır bile.

Yaygın olarak kullanıldığı yerler: Paris, Londra

#6 Yerdeki cüzdan

Sokakta yürürken çalındıktan sonra içi boşaltılmış ve yere atılmış bir cüzdan görürsünüz. Refleks olarak eliniz üzerinizdeki en değerli şeyin, genelde cüzdanızın olduğu yere gider. Güvende ve yerli yerinde olduğundan emin olmak istersiniz. Böylelikle sizi izleyen dolandırıcı biraz sonra elini tam olarak nereye atması gerektiğini öğrenmiş olur.

Yaygın olarak kullanıldığı yerler: Roma, Ukrayna

#7 Ceketteki leke

Birileri bilerek ya da kazayla olmuş süsü vererek ceketinize bir leke sıçratır. Bu ketçap da olabilir sahte kuş boku da. Ardından özür dileyerek hemen ceketi temizlemeyi teklif ederler. Kabul ederseniz sadece ceketi değil ceplerini de temizleyeceklerdir.

Yaygın olarak kullanıldığı yerler: Buenos Aires, Rio De Janeiro

#8 Ayakkabı boyacısı

Asın bayrakları! Bir adam tam önünüze ayakkabı sileceğini bırakır. Yere uzanıp ona sileceği uzattığınızda teşekkür etmek için ayakkabınızı parlatmaya başlar. Başlangıçta bedava bir teşekkür gibi görünse de biraz sonra hizmetinin karşılığını fazlasıyla isteyecektir.

Yaygın olarak kullanıldığı yerler: İstanbul

#9 Biberiye satan kadın

Yaşlı bir kadın size bir demet biberiye uzatır. Bunu arkadaşlığınızın bir simgesi olarak kabul etmenizi ister. Ardından birden elinizi tutup falınıza bakmaya başlar. Sonrası tahmin ettiğiniz gibi. Hizmeti için para talep eder. Eğer ödemeye yanaşmazsanız size ve ailenize beddua etmeye başlar ki bu biraz ürkütücüdür.

Yaygın olarak kullanıldığı yerler: Madrid, Yeni Delhi

10# Fotoğrafçı

Fotoğraf çekerken, özellikle çiftseniz ve birbirinizin fotoğraflarını çekiyorsanız, arkadaş canlısı görünen biri yanınıza yaklaşır ve ikinizin birlikte fotoğrafınızı çekmeyi teklif eder. Buradaki en iyi senaryo fotoğrafçı, çektiği fotoğraf için sizden para isteyecektir. En kötü senaryo ise telefonunuzu ya da kameranızı alıp kaçması olur.

Yaygın olarak kullanıldığı yerler: Avrupa

Yolda…

#11 Pahalı taksiciler

Bazı taksiciler çevreyi bilmemenizden yararlanmak isteyecektir. Uzun ve ara yollardan gitmek, trafiğin çok olduğunu bildikleri sokaklara girmek en fazla uyguladıkları yöntemlerden. Ayrıca bazıları taksimetrelerinde ayarlamalar yaparak ücreti olduğundan çok daha fazla gösterebilir.

Yaygın olarak kullanıldığı yerler: Tüm dünya

#12 Gece otobüsü

Size inanması güç derecede ucuz otobüs bileti teklif ederler. Fakat yolculuk sonunda tahmin ettiğinizden çok daha fazlasını ödersiniz. Çünkü yolculuk sona erdiğinde bagajınızdaki değerli her şey gitmiş olur.

Yaygın olarak kullanıldığı yerler: Bangkok

#13 Düşür değiştir

Taksiciler, garsonlar, dükkan sahipleri para üstü verirken paraları birden yere düşürebilir. Bunu yapmadan önce para üstünü gördüğünüzden emin olurlar. Paraları yerden toplayıp yeniden size verirler. Ancak bu arada aralarından bazı bozukluklar ya da kağıt paralar eksilmiş ya da daha küçük banknotlarla yer değiştirmiştir.

Yaygın olarak kullanıldığı yerler: Asya

#14 Lastik numarası

Kiralık arabalar genelde kendilerini hemen belli eder ve bu da sizi dolandırıcıların hedefi haline getirebilir. Park ya da hareket halinde araç lastiğinizi patlatıp ardından tesadüfen oradaymış izlenimi vererek yardım talep ederler. Siz henüz şoku atlatamadan hem arabadaki hem de ceplerinizdeki değerli eşyaları çoktan yok olmuş olabilir.

Yaygın olarak kullanıldığı yerler: San Jose

#15 Tren cepcileri

Kalabalık trenler, hırsızların en popüler seyahat araçlarındandır. İnsanlar bu trenlerde genelde birbirlerine yakın şekilde ayakta beklerler. Bu da hırsızlara cebinizdeki ya da çantanızdaki değerli eşyaları çalmaları için eşsiz bir fırsat sunar.

Yaygın olarak kullanıldığı yerler: Avrupa

#16 Aceleci taksici

Taksi ile havalimanından kalacağınız otele gelirsiniz. Taksici kibar bir şekilde valizlerinizi bagajdan çıkarır. Ancak biraz acelesi varmış gibi davranır. Hızlıca taksiye atlar ve olabildiğince hızlı olay yerinden uzaklaşır. Çünkü en küçük ve dikkat çekmeyen valiz ya da çantanızı aslında bagajda bırakmıştır.

Yaygın olarak kullanıldığı yerler: Las Vegas

Alışverişte…

#17 Telefondaki kasiyer

Alışveriş sırasında kasiyer telefonuyla ilgileniyormuş gibi yapar. Ancak aslında yaptığı daha sonra kopyalamak üzere kredi kartınızın fotoğrafını çekmek olabilir.

Yaygın olarak kullanıldığı yerler: Barselona

#18 Kaplumbağa gibi para saymak

Eğer kasiyer paranızın üstünü çok yavaş sayıyor, ara ara duruyor, başa falan dönüyorsa esasen yapmak istediği sabrınızı kaybedip almanız gerekenden çok daha az bir para üstünü kabul etmenizi sağlamak olabilir.

Yaygın olarak kullanıldığı yerler: Avrupa

#19 Müthiş bir teklif

Arkadaş canlısı Tuk Tuk sürücüsü, gitmek istediğiniz yerin kapalı olduğunu söyler. Onun yerine sizi mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ettiği bir yere götürür. Gittiğinizde başka bir arkadaş canlısı kişi, yerel satıcılardan çok ucuza mücevher alıp döndükten sonra arkadaşlarına satarak bir sürü para kazandığını anlatır. Amaç bu müthiş teklifle size ihtiyacınız olmadığı halde alışveriş yaptırmaktır.

Yaygın olarak kullanıldığı yerler: Yeni Delhi

#20 Sahte doktor

Kendisini doktor olarak tanıtan bir kişi size sahte dökümanlar hazırlamayı teklif edip bu sayede seyahat sigortasından oldukça yüklü miktarlarda para talep edebileceğinizi söyler. Ancak sigorta şirketleri elbette bu dolandırıcılık yönteminin farkındadır.

Yaygın olarak kullanıldığı yerler: Yeni Delhi

#21 Sahte polis

Polis görünümlü kişiler size yaklaşıp ortalıkta sahte paraların dolaştığını, bu yüzden cüzdanınızı kontrol etmek istediklerini söylerler. Cüzdanınız size döndüğünde içindeki paralar eksilmiş olacaktır. Pasaportunuzu isteyip olmadık bir sorun uydurarak ceza kesmiş gibi yapıp sorunu çözmeyi teklif etmek de bu tiplerin uyguladığı bir diğer yöntem.

Yaygın olarak kullanıldığı yerler: Meksika, Budapeşte, Bogota, Bangkok

#22 Sahte bilet

Bilet için sırada beklerken görevli görünümünde kişiler size yaklaşıp normalden biraz daha yüksek bir fiyata bilet teklif edebilirler. Böylelikle sırada beklemenize gerek kalmayacağını söylerler. Ancak biletler sahtedir.

Yaygın olarak kullanıldığı yerler: Paris, Londra

#23 Aşırı yardımsever yerli

Dilinizi konuşan, arkadaş canlısı bir kişi, karmaşık bir bilet makinesini anlamaya çalışırken size yardım teklifinde bulunur. Her ne kadar masum görünse de bir sonraki adım cüzdanınızı çalmak olabilir. Yardım aldığınızı sanarken aslında dolandırıcılara kendi elinizle kredi kartınızın pin kodunu veriyor olabilirsiniz.

Yaygın olarak kullanıldığı yerler: Avrupa

#24 Harita satıcısı

Bir harita satıcısı size yaklaşır. Haritayı önünüzde açıp görüş alanınızı daraltır ve dikkatinizi dağıtırlar. Bir işbirlikçi o anda cüzdanınızı çalmak için uygun anı kolluyordur.

Yaygın olarak kullanıldığı yerler: Avrupa

#25 Dilenci

Genellikle yaşlı ya da hamile bir dilenci sizden para dilenir. Bu çok yaygındır ve çoğu zaman tolere edilir. Ancak siz dilenciye vermek için para çıkarırken cüzdanınızı nerede tuttuğunuzu görmek için bir köşede pusuda bekleyen bir işbirlikçi olabilir.

Yaygın olarak kullanıldığı yerler: Dünya

#26 Bedava masaj

Plajda uzanırken bir kişi size yanaşır ve bedava masaj teklif eder. Hayır deseniz bile ısrar ederler. Bir kere ellerini size sürmeyi başarırlarsa paranızı alana kadar yanınızdan ayrılmamak için her şeyi yapabilirler.

Yaygın olarak kullanıldığı yerler: Barbados, Bahamalar

#27 Flörtöz kadın

Etkileyici bir kadın yalnız seyahat eden erkek turistle flört etmeye başlar. Birlikte bir gece kulübü ya da bara gitmeyi teklif eder. Gidilen yer kadının anlaşmalı çalıştığı mekandır ve gece sonunda hesap oldukça dolgun gelir.

Yaygın olarak kullanıldığı yerler: Atina

#28 Kapkaççı uyarısı

Kapkaççılar bazen turistlere yaklaşıp az önce bir turistin nasıl kapkaça uğradığını söyler. Dikkatli olmaları için onları uyarır. Ancak amaç, turistlerin refleks olarak değerli eşyalarının yerlerini belli etmelerini sağlamaktır.

Yaygın olarak kullanıldığı yerler: Avrupa

#29 Bozuk kamera

Biri elinize bir kamera tutuşturup fotoğrafınızı çekmenizi ister. Ancak kamera bozuktur. Kamerayı teslim alırken yere düşürüp parçalanmasını sağlarlar. Ardından tamir için sizden para talep ederler. Eğer bu bir grupsa tartışma sırasında ceplerinizi boşaltmayı da deneyebilirler.

Yaygın olarak kullanıldığı yerler: Dünya

#30 Hevesli İngilizce öğrencileri

Masum görünümlü kızlar, İngilizce konuştuğunuzu duyar ve sizinle pratik yapmak istediklerini söylerler. Birden acıklı hikayeler anlatmaya başlayıp sizden para isteyebilirler. Ya da size kahve ısmarlamak istediklerini söyleyip bir kafeye götürürler. Hesap oldukça şişkin gelir ve kızlar çoktan ortalıktan kaybolmuşlardır.

Yaygın olarak kullanıldığı yerler: Beijing

#31 Bedava çerez

Masanızda otururken biri size yaklaşır ve ikram olduğunu söylediği çerezleri önünüze döker. Bir tane bile alsanız artık parasını ödemek zorundasınızdır.

Yaygın olarak kullanıldığı yerler: Beijing

#32 Karpostal

Fakir görünümlü bir çocuk elinde bir karpostal ve kalemle size yaklaşır. Ailesine mektup yazmak istediğini ancak okuma yazma bilmediğini söyler. Ardından acıklı bir hikaye anlatarak ona acıyıp para vermenizi sağlamaya çalışır.

Yaygın olarak kullanıldığı yerler: Roma

#33 İmza kampanyası

Genellikle sağır taklidi yapan bir grup çocuk, imza kampanyası düzenlediklerini söyler ve imza ister. Siz mektubu okurken elleri, değerli eşyalarınızın yerini bulmak için görevdedir.

Yaygın olarak kullanıldığı yerler: Paris

#34 Çingene çocuklar

Kalabalık bir grup Çingene çocuk etrafınızı sarıp para verene kadar sizi sıkıştırabilir. Bunun dışında size gazete satmaya çalışıyor gibi görünüp değerli eşyalarınızı çalmaya çalışabilirler.

Yaygın olarak kullanıldığı yerler: Roma, Milan, Floransa

Otelde…

#35 Kapalı otel

Planın parçası olan taksici, gitmek istediğiniz otelin tadilatta olduğunu ancak yakınlarda güvenli bir otel bildiğini söyler. Sizi orada kalmaya ikna etmeye çalışır. Bu otel, çok tekinsiz bir lokasyonda ve oldukça pahalıdır.

Yaygın olarak kullanıldığı yerler: Avrupa

#36 Sahte Resepsiyon

Hırsızlar gecenin bir yarısı odanızı arar ve resepsiyondan aradıklarını, bir sorun olduğunu söyler. Geç saatlerde aramalarının nedeni resepsiyona inerek arayanın onlar olduğunu teyit etme olasılığının düşük olmasıdır. Amaç bir şekilde sizi inandırıp ağzınızdan kredi kartı bilgilerinizi almaktır.

Yaygın olarak kullanıldığı yerler: Dünya

#37 Sahte oda servisi

Oda servisinden olduğunu söyleyen iki kişi kapınızı çalar. Biri muhabbet açıp dikkatinizi dağıtırken diğeri odadaki değerli eşyaları çalmakla meşguldür.

Yaygın olarak kullanıldığı yerler: Barselona, Madrid

Kaynaklar: justtheflight.co.uk, ricksteves.com, lonelyplanet.com, wikitravel.org, gov.uk/knowbeforeyougo, usembassy.gov, scambuster.org, travel.cnn.com, thesavvybackpacker.com