Türkiye’nin en güzel 5 kış rotası

3361

2018’in son günlerine yaklaşırken Hürriyet Seyahat, yılbaşını bahane edip tatile çıkabilecekler için Türkiye’nin en güzel kış rotalarını derledi. İşte, bembeyaz örtünün süslediği göller, ağaçlar ve yapılarla muhteşem karelerin sizleri beklediği o beş rota.

1# Kaz Dağları

Kazdağları [Fotoğraf: 500px]
850 yaşındaki anıt ağaçların, acıklı aşk hikâyelerinin, göl ve birbirinden güzel şelalelerin bulunduğu bir cennet Kaz Dağları. Kaz Dağları’na sadece yazın gidilir sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz. Kışın öyle sakin ve huzur verici bir yere dönüşüyor ki insanın tası tarağı toplayıp yerleşesi geliyor! Yeryüzünde huzurun merkezi neresi diye sorsanız size “Adatepe ve Yeşilyurt köyleri” cevabını verirdik. Sütüven ve Hasanboğuldu Şelaleri’ni gezip bir de acılı aşk hikâyelerini öğrenince burası sizde kalıcı izler bırakacak.
 

2# Ayder Yaylası

Ayder Yaylası [Fotoğraf: 500px]
Kaçkar Dağı’nın eteklerinde bulunan yaylalar kış boyunca karla kaplanıyor. Öne çıkanıysa Ayder Yaylası. Karlarla kaplı vadi, ağaç evler ve sık çam ağaçları birbirinden güzel manzara fotoğraflarına ev sahipliği yapıyor. Yaylaya çıkarken bile beyaza bürünen ağaçlar, bir yanda lapa lapa yağan kar bir rüyadaymışsınız hissini yaşatıyor. Ayder’de konaklayıp ateş başında manzaranın tadını çıkarırken ağaçların bile kara gömüldüğünü fark edeceksiniz. İşte o zaman içinize çektiğiniz temiz Karadeniz havası yenilenmenizi sağlayacak. Özetle burası tam bir romantik rota…
 

3# Abant

Abant [Fotoğraf: 500px]
Kışın romantik adresleri diye bir liste yapılacaksa, mutlaka Bolu bu listede olmalı… Çünkü Gölcük ve Abant’ın sunduğu manzaralar harika. Bolu’ya geldiğinizde ilk durağınız meşhur Gölcük Tabiat Parkı olmalı. Burada doğa size öyle şeyler sunacak ki, hangi birinin fotoğrafını çekeceğinize şaşıracaksınız. Yanınıza mutlaka bisiklet alın. Yoksa da bölgede kiralanacak yerler var. Gölün etrafı yaklaşık 1,5 kilometre ve inanın bundan daha güzel bir bisiklet parkuru bulamazsınız. Gelelim Abant’a. Çam ağaçlarıyla çevrili bir göl, süzüle süzüle düşen karlarla beyaza bürünen doğa unutulmaz manzaralar sunar burada. Faytonla mutlaka geziye çıkmalısınız. Hafta sonu için güzel bir alternatif. İstanbul ve Ankara’ya sadece birkaç saat uzaklıkta.
 

4# Akdamar

Akdamar Kilisesi [Fotoğraf: 500px]
Bakir bir vadi ve nehir yatağında bin yıl öncesinden kalan binalar beyaza bürünürken kendinizi zamanda yolculuk yapmış gibi hissedeceksiniz. Ermeniler, Araplar, Urartular ve Türkler gibi 24 farklı uygarlık burada hüküm sürmüş ve eserler bırakmışlar. Van Gölü’nün içindeki adada bulunan Akdamar Kilisesi, ortaçağ Ermeni mimarisini yansıtan en iyi örneklerinden. Karlarla kaplı bembeyaz yer, Van Gölü’nün mavi suları, karşıda heybetiyle Artos Dağı ve Akdamar manzarası çok büyüleyici… Bu güzelliğe kışın doyamazsanız size önerimiz bir de baharda gidin!
 

5# Yedigöller

Yedigöller [Fotoğraf: 500px]
Her mevsimi ayrı güzellikte olan bir yer burası. Yedigöller. Yalnız kışın gidilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Bol bol oksijen alabileceğiniz ve harika doğa manzaralarıyla karşılaşacağınız Yedigöller’de bolca fotoğraflayacağınız malzeme bulacaksınız.
 

Kaynak: Hürriyet Seyahat