Prag’da hiç para harcamadan nasıl gezilir?

584

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag, birçok kişi tarafından Avrupa’nın hatta dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak gösteriliyor. Altın Şehir, Masal Şehir, Avrupa’nın Kalbi gibi isimlerle anılması da bu yüzden. Ancak son yıllarda büyük bir cazibe merkezi haline gelen kentte turistik mekanları gezmek her geçen gün daha fazla cep yakar hale geliyor. Prag’da son 15 yılda fiyatı tek ucuz kalan şey sadece bira. Kentteki tarihi St. Vitus Katedrali, Strahov Kütüphanesi ve Prag Yahudi Müzesi gibi önemli mekanlara girebilmek için yüzlerce lirayı gözden çıkarmak gerekiyor. Neyse ki bu masal kentte bütçesi kısıtlı ya da hiç bütçesi olmayan gezginler için de gezip görüp tadını çıkarabilecek çokça yer var. Lonely Planet yazarı Joseph Reaney’in hazırladığı “Prag’da bedava yapılabilecek en iyi 12 şey” başlıklı yazısını sizin için çevirdik.

#1 Charles Köprüsü

Kaynak: lonelyplanet.com

650 yıllık Charles köprüsü, Prag’ın en ikonik cazibe merkezlerinden. Üstelik köprüyü geçmek için bir kuruş bile ödemenize gerek yok. Köprünün parke taşlarında yürürken bir yandan sıra sıra dizili barok heykelleri inceleyebilir bir yandan sokak müzisyenlerinin çaldığı şarkıların keyfini çıkarabilirsiniz. Taş kemerli bu köprünün sunduğu muhteşem manzaraya, Franz Kafka Müzesi’nin hemen arkasındaki nehirden bir göz atmayı da ihmal etmeyin.

#2 Astronomik Saat

Kaynak: lonelyplanet.com

Şehrin bir başka ünlü simgesi de Astronomik Saat. Üzerindeki göstergeler çoğu zaman turistlerin kafasını epey karıştırsa da biraz dikkat kesilirseniz 1410 yılında inşa edilen bu saatten sadece saatin kaç olduğunu değil, aynı zamanda gün, ay, yıl, burç, gün doğumu ve batımı, ayın evresi gibi birçok bilgi edinebilirsiniz.

#3 Petřín Tepesi

Kaynak: lonelyplanet.com

Petrin Tepesi, Prag’da şehir manzarası keyfini en iyi çıkarabileceğiniz yerlerden. Ormanlık yürüyüş yolları ve çiçek açan gül bahçeleriyle meşhur. Kıtlığın vurduğu Praglılara gelir sağlamak amacıyla 1362 yılında bu tepeye inşa edilen Açlık Duvarı da bir o kadar etkileyici.

#4 Prag Kalesi

Kaynak: lonelyplanet.com

St. Vitus Katedrali de dahil olmak üzere Prag Kalesi’nin gösterişli iç mekanlarının çoğunu ziyaret etmek maliyetli olsa da araziyi ve bahçeleri ücretsiz olarak gezmekte özgürsünüz. Güvenliği geçmek için pasaportunuzu getirmeyi unutmayın. Avluları keşfetmek için akşam vaktini beklemek en iyisi. Çünkü hem kalabalıklar azalmış oluyor, hem de kapılar geç saatlere kadar açık. Franz Kafka’nın bir süre yaşadığı Golden Lane (Altın Yol) sokağında yürümeyi de unutmayın.

#5 Nový Svět Mahallesi

Kaynak: lonelyplanet.com

Prag Kalesi gezinizi mutlaka Nový Svět Mahallesi’nde bir tur ile birleştirin. Tablo gibi bir görüntü sunan bu mahalle 16. yüzyılda kale çalışanları için inşa edilmiş. Arnavut kaldırımlı sokakları, pastel gölgeli tarihi evleri ve eski şehir surlarının kalıntıları ile farklı bir dünyada gibi hissedeceksiniz. Mahallede ayrıca küçük bir kafe ve oyun parkı da var.

#6 Prag Belediye Binası

Kaynak: lonelyplanet.com

Şehir merkezinin girişindeki uzun gotik kapısıyla dikkat çeken Prag Belediye binası, art nouveau mimarisinin bir şaheseri. Üst katları görmek için sadece rehberli turlara ihtiyacınız varken, bütçe bilincine sahip gezginler, büyük giriş mozaiği ile göz kamaştırıcı cephenin ve süslü fuayenin keyfini ücretsiz olarak çıkarabilirler.

#7 Vyšehrad Kalesi

Kaynak: lonelyplanet.com

Prag Kalesi’nin aksine içindeyken aynı hisleri yakalayabileceğiniz Vyšehrad Kalesi’ne giriş ücretsiz. Burası eski bir kraliyet sarayı olarak inşa edilmiş. İçerideki St. Peter ve Paul Kilisesi’ni keşfetmenin yanı sıra, kalenin duvarlarında yürürken şehrin muhteşem manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Vyšehrad Kalesi ayrıca Prag’ın en iyi bira bahçelerinden birine ev sahipliği yapıyor.

#8 Prag’ın Bebek İsa’sı

Kaynak: lonelyplanet.com

1628 yılında İspanya’dan getirilen ve mucizevi iyileştirme güçlerine sahip olduğuna inanılan Bebek İsa’nın balmumu heykeli, Mala Strana’daki Meryem Ana Kilisesi’nde. 47 santimetre uzunluğundaki Bebek İsa heykeli, Brüksel’deki Manneken Pis’e rakip olmak için geniş ve sürekli değişen renkli kostümler ile süslenmiş. Pazar günü uğramak için güzel bir yer.

#9 Letná Bahçeleri

Kaynak: lonelyplanet.com

Prag, kalabalık bir şehir olmasına rağmen çok sayıda yeşil alana sahip. Göllere dolu Stromovka Parkı’ndan heykelleriyle meşhur Wallenstein Bahçesi’ne kadar gezebileceğiniz birçok yeşil alan var. Ancak dolambaçlı yolları, bira bahçeleri ve geniş açık alanları ile Letná Bahçeleri’ni yenmek zor. Vltava Nehri’nin, köprülerin ve Prag’ın heyecan verici panoramik manzarasının tadını çıkarmak için Čechův Most tramvay durağının dik merdivenlerinden tırmanın. En üstte bir zamanlar devasa bir Stalin heykelini tutan dev bir heykel tabanı ile karşılaşacaksınız. Günümüzde ise yerine 23 metrelik bir metronom duruyor.

#10 Týn Kilisesi

Kaynak: lonelyplanet.com

Çek Cumhuriyeti dünyadaki en laik ülkeler arasında. Ancak başkenti yüzyıllar öncesinden kalma kiliseler ile dolu ve bunlara giriş bedava. En çok fotoğraflananlardan birisi ise şehir merkezindeki meydanda yer alan ikiz kuleli bir gotik şaheser olan Týn Kilisesi. 17. yüzyıldan kalma bir sunak ve Danimarkalı astronom Tycho Brahe’nın mezarı da dahil olmak üzere çarpıcı bir barok iç mekânı keşfetmek için tek yapmanız gereken içeri girmek.

#11 David Černý Sanat Eserleri

Kaynak: lonelyplanet.com

Prag’da kışkırtıcı modern sanat söz konusu olunca akla gelen isimlerden ilki, ünlü heykeltıraş David Černý. Sanatçının en bilinen eserlerinden biri Entropa adlı devasa heykel. Avrupa ülkelerinin her birini en meşhur klişeleriyle resmeden bu heykel, tartışmalara yol açtığı için artık gösterimde değil. Sanatçının diğer eserlerinin çoğu ise Prag sokaklarını süslüyor ve bunların keyfini çıkarmak tamamen ücretsiz.

#12 Vítkov Tepesi

Kaynak: lonelyplanet.com

Jan Žižka heykeliyle meşhur bu tepede Ulusal Anıt’a girişin belli bir ücreti olabilir ancak tepedeki yeşilliklerin ve ağaç gölgeliklerinin keyfini çıkarmak bedava.

Kaynak: LonelyPlanet, Wikipedia