‘Mumbai’nin gecekondu mahallerinde geçirdiğim 5 gün hayata bakış açımı değiştirdi’

8529

Gezgin Jacob Laukaitis, iki buçuk yıl önce ilk kez ziyaret ettiği Hindistan’a bu sefer farklı bir deneyim için dönmeye karar verdi. İlk ziyaretinde iki gününü ayırdığı Mumbai’nin gecekondu mahallelerinden birinde kalacak, zamanının tamamını mahalle sakinleri ile geçirecek, onların yaşadıkları hayatı daha yakından tanımaya çalışacaktı.

Sözü dünyanın en büyük gecekondu mahallerinden biri olan Dharavi’de beş gün geçiren Jacob’a bırakalım.

Bu arada unutmadan ekleyelim. Sevgili Jacob, varsa şekliniz, Çinçin’e de bekleriz.

“Hindistan’ı ilk ziyaretimde gecekondu mahallerinde iki gün dolaşmış, yanıtlardan ziyade daha fazla soru ile ayrılmıştım. Bu sefer beş günlüğüne geri döndüm ve onların hayatı ile ilgili ne kadar ön yargılı düşüncelere sahip olduğumu anladım.”

Fotoğraf: Jacob Laukaitis

“Ben gecekondu mahallerinde yaşayan insanların okuma yazma bilmedikleri, sokaklarda öldükleri, çocukların fareler arasında uyudukları gibi hikâyeler duyarak büyüdüm.”

Fotoğraf: Jacob Laukaitis

“Tabii ki bu insanların çözülmesi gereken tonlarca problemi var. Özellikle sanitasyon oldukça büyük bir problem. Mesela inanır mısınız, Dharavi’de bin kişiye sadece bir tuvalet düşüyor.”

Fotoğraf: Jacob Laukaitis

“Temiz suya erişim yok. İnsanlar ve besi hayvanları aynı suyu kullanıyor. Bu da çoğu zaman bulaşıcı hastalıkların mahallelerde hızla yayılmasına neden oluyor.”

Fotoğraf: Jacob Laukaitis

“Bütün bu sorunlara rağmen, insanlar her yerde aynı. Herkesin hayâlleri, amaçları, kariyerleri, duyguları, düşünceleri var.”

Fotoğraf: Jacob Laukaitis

“Nereden geldiğinizin önemi yok. Hepimiz eşitiz. Bazılarımız ağzında altın kaşıklarla doğuyor, diğerlerimiz değil. Fakat bu bizi farklı kılmıyor.”

Fotoğraf: Jacob Laukaitis

“Bizi tanımlayan şey mutluluk arayışımız, diğerleri için duyduğumuz şefkat, şartlar ne olursa olsun yaşama isteğimiz ve elimizdeki imkânlardan ne yaratabildiğimiz. Beş günlük Hindistan seyahati, benim hayata bakış açımı tamamen değiştirdi. Size de öneririm.”

Fotoğraf: Jacob Laukaitis

Daha fazlası için Jacob’ı Instagram’dan takip edebilirsiniz.

Fotoğraflar: Jacob Laukaitis