Memur maaşıyla 101 ülke gezdi: Sizin bahaneniz ne?

Sadece memur maaşıyla 101 ülke, 200'den fazla şehir gezen Osman Muzaffer Afyon soruyor: Sizin bahaneniz ne?

72275

“Bu gözler tek kelime İngilizce bilmeden sadece vücut diliyle tek başına dünyayı gezen Koreli gördü. Eğer dünyayı görme hayâliniz varsa bahaneyi bırakın. Cesur olun.”

Bu sözler, sadece memur maaşıyla 101 ülke, 200’den fazla şehir gezen Osman Muzaffer Afyon‘a ait.

Çin Seddi [Fotoğraf: @efsoski / Instagram]
Dünyanın dört bir tarafından gezginin evrensel başucu kitabı, Jules Verne’nin Seksen Günde Devr-i Âlem romanı, küçük yaşta Osman’ın içindeki çevresini keşfetme duygusunu ateşledi. Küçük not defterine aldığı notlarla, yıllar sonra gerçekleştireceği hayâlinin ilk planlarını yapmaya başladı.

[Fotoğraf: @efsoski / Instagram]
Osman, memur olarak çalışmaya başladığı Başbakanlığa bağlı Türk Akreditasyon Kurumu’ndan kazandığı paradan artırdıklarını, bir kenara koydu. Çokları gibi, ev ve araba almak için değil, dünyayı gezme hayâlini gerçekleştirmek için.

Machu Picchu, Peru [Fotoğraf: @efsoski / Instagram]
Peki, memuriyetten kazandığı para 101 ülkeyi gezmesine nasıl yetti? Kendi cümleleri ile aktaralım.

“Evim, arabam yok. Maaşımdan biriktirdiklerimi hep gezmeye harcıyorum. Memur maaşımdan artırdıklarım yetiyor da artıyor bile. Gençlerle düzenlediğimiz düşük bütçeli turlar ile Avrupa’nın bazı önemli şehirlerini 20’den fazla kez gezdim.

Japonya [Fotoğraf: @efsoski / Instagram]
Osman, gezilerine ara vermeden devam ediyor. Amacı, en kısa sürede dünya turunu tamamlama hayâlini gerçeğe dönüştürmek. Farklı kültür ve medeniyetleri tanımanın yanında, kendisini motive eden en büyük etkenin, gezerken yaşadığı sınırsız özgürlük ve mutluluk hissi olduğunu söylüyor.

Nairobi, Kenya [Fotoğraf: @efsoski / Instagram]
Dünyayı gezme hayâli olup bir türlü harekete geçemeyenlere de birkaç tavsiyesi var Osman’ın:

“Bahane üretmeyin. Etrafımda gördüğüm en büyük sorun, ‘Bilmem ben yapabilir miyim ki’ diye tereddüte düşüp vazgeçenlerin çokluğu. Elbette yapabilirsiniz. Aklınıza geldiğinde, direkt alın uçak biletinizi. O zaman zaten mecburen gitmek zorunda kalacaksınız.”  

Yeni Zelanda [Fotoğraf: @efsoski / Instagram]
Osman’a dünya turunda Instagram hesabından eşlik edebilirsiniz.

 

Kaynak: Gezlist