Mavi ve beyazın en çok yakıştığı 8 Yunan adası

5185

Türkiye’nin çok fazla kalabalıklaşan ve betonlaşan tatil yörelerinden sıkılanlar, Yunan adaları ile ciddi düşünebilir. Hem fiyat olarak bütçenizi sarsmayacak, hem de aşırı huzurlu bir tatil hayali uzak değil, hatta baya bi’ yakın.

Yola çıkmanın ilk adımı tabii ki hayal kurmak. Öyleyse, Guardian’ın hazırladığı “En iyi 10 Yunan adasi” listesi ile yola çıkalım.

Diyor ki Ben Mallalieu; Yunanistan’daki 150’den fazla adadan sadece 30’undan azında yerleşim var. Bazıları gerçekten kalabalık. Fakat en kalabalık adalarda bile kafanızı dinleyecek bir yer bulmanız mümkün. Ayrıca bazen, Yunan adalarında kalabalıklar da eğlenceli olabiliyor.

1# En neoklasik yerleşim: Simi Adası 

Hisarönü Körfezi’nin girişinde, Bozburun Yarımadası’na sadece 6,5 kilometre uzaklıktaki Simi adası rengarenk evleri, yüzyıllar öncesine uzanan denizcilik geleneği, misafirperverliği ile her geçen yıl biraz daha ün kazanıyor.

Simi Adası - Yunan adaları

2# Hem parti, hem huzur: Mikonos Adası

Güneş batarken, birkaç saatliğine bütün bir ada altın gibi parlar. Mavi beyaz kübist evlerle çevrili dar sokaklar, akşam saatleriyle birlikte genç, güzel, yakışıklı, şık erkek ve kadınlarla dolar. Fakat bu biraz da ışığın hilesidir. Biraz yakından baktığınızda, bir defilede değil de, sabah birlikte denize girdiğiniz insanlarla birlikte olduğunuzu anlarsınız.

mikonos adası - yunan adaları

Fotoğraf: Andrés Granollers

3# En iyi manzara: Santorini Adası 

Neredeyse bütün Yunanistan kartpostalları bu adada çekiliyor. Ve turizmciler haksız da sayılmaz. Bu ıdHavası çok güzel This is where almost every Greek postcard is shot, and with good reason. The air is pretty special too, and it’s just about the only other thing on the island that doesn’t cost a fortune.

Evgeni Dinev * santorini

#4 Doğayla baş başa: Tilos Adası 

Çatısız evlerin içinde geceleri ateşler yakıyor. Gökyüzüne bakmak için dünyanın en güzel durağı Tilos. Küçük bir ada, küçük bir köy. İçerisinde turistlere hizmet veren bir bar, bir de kilise var. Tilos’un ıssız koyları yüzmek ve dalmak isteyenlere eşsiz resifler sunuyor.

Yunan Adaları - Tilos Adası

Fotoğraf: Melanie Nu

5# Kitap tutkunları için: Korfu Adası

Bu adada Lawrence Durrell’in Prospero’nun Hücresi’ni yazdığı evde bile kalmanız mümkün. Nüfusu köyleriyle birlikte 100 bini buluyor. Fiyatların, diğer adalarda olduğu gibi Türkiye’den daha uygun olduğunu söyleyebiliriz.

corfu adası Paulina Szypuła

Fotoğraf: Paulina Szypuła

6# Yeni nesil tatil: Skyros Adası

Aranvut kaldırımlı dar sokakları ile eski bir köy. Bembeyaz, kübik tarzı evler… Nüfusu hala 3 bin, turizmden hiç mi hiç etkilenmemiş. Huzurlu bir tatil isteyenler için Skyros Adası tavsiyedir.

Skyros * Dimitris Koutsoulaftis

Fotoğraf: Dimitris Koutsoulaftis

7# Keşfedilmemiş bir ada: Gavdos Adası

Yunanistan’ın en güneyinde, keşfedilmemiş bir ada. İki sahili var ve ikisinde de özgürce uyuyabilirsiniz.

gavdos adası - yunan adaları

Fotoğraf: Vasileios Gkisakis

8# Küçük ama zengin: Patmos Adası 

Yunanistan’ın küçük ama zengin adası Patmos; daha fazlasına ihtiyaç duymayan, kendi zenginliğinde yaşama arzusu içinde, kolay beğenmeyen bir ada.

patmos adası

Kaynak: Guardian