Koronavirüs günlerinde nasıl seyahat edeceğiz? İzole tatil rotaları

1661

Tüm dünyada 10 milyonu aşkın kişiye bulaşan ve yarım milyondan fazla kişinin hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüs salgını yüzünden üç ayı aşkın süredir evlerdeydik. Şimdi yaz ile birlikte yeni normale alışmaya çalışıyoruz. Peki, koronavirüs günlerinde nasıl seyahat edeceğiz, yeni normalin en güvenli ve izole tatil rotaları nereler? Uzmanlar ve gezginler ne öneriyor? Tüm bu soruların yanıtlarını Hürriyet’ten İpek İzci’nin alanında uzman 18 kişiyle konuşarak hazırladığı haber ve İstanbul Life dergisinin Haziran sayısında konunun uzmanı gazeteci ve gezginlerin yorumlarıyla hazırladığı dosyadan hareketle sizler için derledik.

Yeni normalleşme süreciyle birlikte en çok izole tatil rotaları ön plana çıkıyor. Tedirginliklerini üzerlerinden atamayanlar Ege ve Akdeniz’in bilindik tatil beldeleri yerine Atlas Dergisi Yayın Yönetmeni Özlem Numanoğlu’nun deyişiyle, hep hayal edilen ama her defasında kaçırılan fikirler hayata geçiyor: çadır kampı ve karavan.

Peki, doğayla iç içe ve güvenli tatil rotaları olarak nereler ön plana çıkıyor?

#1 Karadeniz hattında Pokut, Akdenizciler için Toros yaylaları

Pokut Yaylası [Fotoğraf: @organikadam_ / Instagram]

Numanoğlu, Karadeniz hattında Pokut Yaylası’nı, Akdeniz’ciyseniz Toros yaylalarını öneriyor.

#2 Isparta Ağlasun, Kaçkar Vadileri ve Çamlıhemşin

Huser Yaylası [Fotoğraf: @huseryaylasi / Instagram]

Sosyal mesafe, salgından korunmanın başlıca yolu olduğu için şehirlerden ve kalabalık tatil beldelerinden olduğu gibi otobüs, tren, uçak gibi kalabalık ulaşım araçlarından da uzak durmak ve kişisel araçlarla seyahat etmek öneriliyor. Gazeteci Özcan Yüksek, turistik olmayan dağ köyleri ve yaylaların bu süreçte en güvenli tatil yerleri olduğunu söylüyor. Özcan’ın bu yaz için tatil rotası önerileri ise Isparta Ağlasun, Kaçkar Vadileri ve Çamlıhemşin.

3# Önce yakınlar: Kilyos ve Riva

Kilyos [Fotoğraf: @aysingultepe / Instagram]

Gazeteci Serkan Ocak, öyle hemen uzaklara gitmeye, saatlerce yol yapmaya niyeti olmadığını söylüyor. Ocak’ın İstanbul’da yaşayanlara her iki yaka için de birer alternatifi var. Avrupa Yakası için Kilyos’taki AKUT adına işletilen bir kamp alanı olan, deniz kenarındaki Doğada Yaşam Okulu. Burası hem deniz kenarında, hem de ağaçlar altında ve çimler üzerinde yürüyüş yapabileceğiniz ender yerlerden biri. Anadolu Yakası’ndaki alternatif ise Riva’daki Rivaldi 4 Mevsim. Burası 2.5 dönümlük bir çiftlik. Çiftliğin bir tarafı orman, diğer tarafı ise geniş mi geniş boş bir yeşillik alan.

4# Yoga tutkunlarının Türkiye’deki mabedi: Hızır Kamp

Hızır Kamp [Fotoğraf: @hizirkamp / Instagram]

Hürriyet Gazetesi seyahat yazarı Yücel Sönmez’in önerileri arasında ise yoga tutkunlarının Türkiye’deki mabetlerinden olan Hızır Kamp var. Kazdağları’nın Kirişlik Vadisi eteğine kurulu bu yerde kendi çadırınızda ve ya ağaç, taş evlerde kalabilirsiniz. Zeytinli Çayı’nın serin suyunda yüzebilir, doğa yürüyüşü, yoga, meditasyon, masaj, bisiklet turu gibi etkinliklere katılabilirsiniz.

Mavi turlar ve butik oteller

Turizmci Firuz Bağlıkaya, bu yaz küçük gruplarla yapılan mavi turların ve butik otellerin çok talep göreceği görüşünde. Arabayla yakın mesafelere yapılabilecek seyahatlerin de artacağını düşünüyor. Bağlıkaya, günübirlik veya iki-üç günlük kısa kültür turlarına da şimdiden gözle görülür bir yönelme olduğunu söylüyor.

Kaynaklar: İstanbul Life, Hürriyet