‘Kitle eğitim aracı’na dönüştürdüğü tankla ücretsiz kitap dağıtıyor

3066

Raul Lemesoff, Arjantinli bir sanatçı. Başkent Buenos Aires’te yaşıyor. Baba yâdigarı Ford Falcon marka arabasını modifiye ederek askeri bir tanka dönüştürmüş. Fakat bu tankın içerisinde füze ateşleme sistemi yok, Lemesoff onun yerine toplam 900 kitap taşıyabilecek kapasitede raflar monte etmiş tankına. Ortaya el emeği göz nuru yürüyen bir kitaplık çıkmış: “Kitle eğitim aracı”

kitle eğitim aracı tank

Raul Lemesoff, Buenos Aires sokaklarında “kitle eğitim aracı” adını verdiği tankıyla ücretsiz kitap dağıtıyor. Özellikle yoksul mahallelerde dolaşıyor. Durumu kitap almaya müsait olmayan insanlara ulaşmaya çalışıyor.

tankla kitap dağıtan arjantinli sanatçı

Lemesoff’tan kitap alabilmek için yapmanız gereken tek bir şey var. O da kitabı okuyacağınıza ve okuduktan sonra başkasına ödünç vereceğinize söz vermek.

arjantinli artist tank kütüphane

Arkadaşları, bu projeye ilk başladığında Lemersoff’un ne yapmaya çalıştığını bilmediklerini söylüyor. Kimi bir kayık yapmaya çalıştığını, kimisiyse bir çeşit uzay aracı yapmaya çalıştığını düşünmüş.

tank kütüphaneGerçek, yürüyen kütüphane yola çıktıktan sonra ortaya çıkmış. Lemesoff, “Bu projeye başlarken kitle imha aracı olarak kullanılan bir tankın pekâlâ insanlara kitap taşıyan, onları mutlu eden bir araç olarak da kullanılabileceğini düşündüm” diyor.

tankla kitap dağıtıyor

kitaplık tank

tank kitaplık arjantin

Kaynak: MyModernMet