Mutlaka kışın da görmeniz gereken 10 rüya gibi şehir

6873

Yeni yıla özel uçuk uçak bileti fiyatları, neredeyse iki katına çıkan otel fiyatları yüzünden tatile çıkamadıysanız ama deli gibi tatil kriziniz tuttuysa şimdi tam sırası! Kışın kayaktan başka tatil olur mu? Demeyin! Karla, yağmurla daha bir romantikleşen, daha bir bohemleşen şehirler tanıyoruz. Bu sebeple, kış mevsiminde görülmesi gereken şehirleri Listelist‘ten Çağla Gillis, sizin için seçti.

1# Tallinn – EstonyaTallinn

Kendileri Estonya’nın başkentidir ve Bruges gibi tatlı mı tatlı, surlarla ve kulelerle çevrili olan bir Orta Çağ kentidir.

2# Salzburg – Avusturya
Salzburg
Avusturya’nın 4. büyük şehrindeyiz şimdi. Diğer büyük bir özelliği ise Mozart’ın doğum yeri olması. Birçok bestesini burada yapmış. Bu iki özellike de sizi ilgilendirmeyebilir, yapacağınız tatile bakmak isteyebilirsiniz. Bu sebeple geçiyoruz tatil notlarına… Burada saraydan bol bir şey yok; Mirabell Sarayı, Aigen Sarayı, Arenberg Sarayı… Bunun dışında, Salzburg Kalesi ve Mozart’ın evi “uğramadan dönmeyiniz başlıkları” arasında en başta. Barok mimarinin en güzel örneklerine burada rastlayabilirsiniz. Bu sebeple bol bol yürüyüş yapabilir, bu yürüyüşleri hızlandırmak isterseniz Salzach Nehri kenarında bisiklet sürebilirsiniz.

3# Hallstatt – Hırvatistan
Hallstatt

Fotoğraflarına baktıkça içimizin yağlarının eridiği, İstanbul’da olan şu günlerimize haklı olarak lanet ettiğimiz, huzur veren bir yerdeyiz: Hallstatt. Avusturya’nın Unesco tarafından korunan küçük bir köyü. Ama ne köy! 1000’e yakın nüfusu olan bu cennet yerin sakinliğini sizi düşünün! Burada doğa yürüyüşleri yapmaktan, manzaraya dalmaktan, göllerden çıkan balıkları yemekten, fotoğraf çekmekten başka yapacak bir şey yok. Zaten huzurlu bir tatil için bundan fazlasını istediğinizi düşünmüyoruz. Ruhumuz, aklımız, her bir şeyimiz orada.

4# Prag – Çek Cumhuriyeti
prag
Avrupa’nın gotik kraliçesini es geçer miyiz? Hiç de bile! Bizden önce de bas bas bağırdılar; ‘Prag görülecekse kışın görülmeli‘ diye. Parizska Caddesi’nde sıcak bir kahve içmeli, Petrin Tepesi’nden çatıları karla dolmuş şehir izlenmeli, Charles Köprüsü’nde kaygan taşlarda düşmeden yürüyebilmeli ve yine bu eski şehre tepeden bakabilmek için Astronomik Saat Kulesi’ne çıkmalı.

5# Brugge – Belçika
BrugesGönül ister, yeni yıla; şehrin ışıkları, klasik müziği ve mimarisiyle sizi alıp da orta çağa götürecek olan Bruges’te girelim. Ama en başta belirttik, fiyatlar cep yakıyor. “Amaaan ne önemi var, yeni yıldı, christmastı!” diyenlerdenseniz, kış tatili için önerimiz Bruges. Yazın da fena değildir Bruges. Ama “O bohem havayı illa hissedeceğim”, “Sıcak şarap eşliğinde kanal turu yapacağım”, “Çan Kulesi’ne çıkıp, sevgiliye sıkı sıkı sarılıp, şehri izleyeceğim” derseniz burayı kışın görmelisiniz. Adeta bir küçük Venedik.

6# Edinburgh – İskoçyaEdinburghİskoçya’nın başkentindeyiz bu kez. Şatosuyla, sarayıyla, hayalet turlarıyla, anıt ve heykelleri ile adeta turist mıknatısı haline gelen bu şehrin hastasıyız. Yine ‘bunları yapmadan dönmeyin’ dediğimiz şeyler var: Hiçbir zaman fethedilmemiş Edinburgh Kalesi’ni ve Holyrood Palace’ı gezin, Museum of Scotland’ı sanat aşkına bir görün, Royal Botanic Garden’da bol ‘like’lı fotoğraflar çekin…

7# Gstaad – İsviçre

GstaadKışın şehirden uzaklaşıp beyaza bürünmek isteyen kayak severleri de unutmadık tabii. Madonna, Elizabeth Taylor, Roger Moore, Elton John gibi bir hayli kalbur üstü kesimin vazgeçemediği Gstaad, İsviçre Alpler’i arasında buram buram asalet kokan bir kasaba. Kayak, buz pateni, board gibi sporların yanı sıra spa merkezlerinin ve İsviçre yemeklerinin dibine vurmak için birebir.

8# Kopenhag – Danimarka
kopenhagKış deyince İskandinav ülkelerini atlamak olmaz. Bunların başında da Kopenhag geliyor tabii. Danimarka’nın başkenti olan Kopenhag’a, festivallerin şehri desek yanlış olmaz. Her ay mutlaka bir festival var. Bu yüzden gitmeden önce iyice bir araştırın. Belki Jazz Festivali’ne, Irish Festival’e, Bira Festivali ya da Kukla Festivali’ne rastlayabilirsiniz.

9# Stockholm – İsveç
StockholmÖnce Stockholm’un nabzının attığı Gamla Stan’e gitmeli. Orta Çağ’dan kalma bu bölgede hava kirliliğine karşı önlem alınmış ve bölge motorlu araçlara kapatılmış. Bol bol yürüyüş… Tabana kuvvet.

10# Zürih – İsviçre

Kasvetinize kasvet eklemek için, Zürih diyoruz. Bize depresif hali bile kışın pek bir çekici gelen bu şehre “Kusursuzluğun Başkenti” de diyorlar. Sokakları bal dök yala. Peki bu trenleri dakik, sokakları temiz, her yeri güvenli, doğa harikası şehirde ne yapılır?

Kaynak: Listelist