Bir kartal, bir tilki, bir tavşan

7135

Emek verip kazandığınız yemeğinizi, birisi üzerinize atlayıp, elinizden alıp kaçsa nasıl hissederdiniz? Sinirlenirdiniz değil mi? Birkaç gün önce, Washington’daki San Juan Adası’nda bir kızıl tilkinin başına gelen de tam olarak buydu.

Yakaladığı tavşan, bir kel kartal tarafından elinden alındı. Kel kartal, Amerika’nın sembollerinden biri. Güçlü, görkemli, korkutucu. Tabii çok yerinde bir şekilde, kimileri de bu sembolü, usta bir hırsız, nerede bir fırsat görse başkalarının elinden yemeğini çalmaktan mutlu olan şeklinde de tanımlayabilir.

LivingWilderness.com fotoğrafçısı Kevin Ebi’nin ağzından, saniye saniye fotoğrafladığı kalleş kel kartalın av hırsızlığını okuyalım:

“Kartallar, yemeklerini elde etmek için çok çaba harcamayı gerçekten hiç sevmezler. Bu yüzden daha kolay fırsatları kovalarlar.

Fotoğraf: Kevin Ebi

Bir kızıl tilki, bir tavşan yakaladı. Tilki ağzında yakaladığı tavşanı taşırken, bu anı yakalamak için kamerama sarıldım. Ardından arkamdan gelen kartalın sesini duydum.

Fotoğraf: Kevin Ebi

Hemen arkamı döndüm ve kartalın tilkiye doğru hızla yaklaştığını gördüm. Tavşanı istediğini biliyordum. Kameramı tilkiye odaklayıp o anın gelmesini bekledim.

Fotoğraf: Kevin Ebi

Şansıma olaylar daha da ilginç bir şekilde gelişti.

Fotoğraf: Kevin Ebi

Tilkinin tavşanı bırakıp, kartala kolay bir akşam yemeği vereceğini düşünmüştüm. Bunun yerine tilki tavşanı bırakmadı ve kartalla birlikte havalanmaya başladı.

Fotoğraf: Kevin Ebi

Olay 8 saniye kadar sürdü.

Fotoğraf: Kevin Ebi

Tilki sonunda kazanamayacağını anlayıp tavşanı bıraktı. 20 feet yükseklikten düşen tilki, sert bir iniş yapmasına rağmen bir yara almadı.

Fotoğraf: Kevin Ebi

Tilki hiçbir şey olmamış gibi arkadaşlarıyla oyununa devam etti.”

Fotoğraf: Kevin Ebi

Kevin Ebi, 20 yıldır doğa fotoğrafçılığı yapıyor. Bu seri, “Ben her hayvanın söylenecek bir hikayesi olduğunu düşünüyorum. Sadece güzel bir kareden fazlası olan, hikâye anlatan fotoğrafları seviyorum” diyen Ebi’nin favorileri arasına üst sıralardan girmiş.

Fotoğraf: Kevin Ebi

Üzülme küçük tilkicik. Kısa çöp, uzun çöpten hakkını alacak elbet.

Kaynak: LivingWilderness.com