Kampa çıkmadan önce bilmeniz gereken her şey

12006
Kırmızı Balık Gölü, Idaho, Amerika Birleşik Devletleri

Hiç denemeyenler için kamp yapmak fikri kulağa zahmetli ve konforsuz geliyor olabilir.

Ama toprak üzerinde uyumak? Çadırınızı istediğiniz yere kurabilmek? Peki bu manzaralar fikrinizi değiştirmez mi?

kamp yapmak

Kamp yapmanın meşakkatli bir iş olduğu doğru. Fakat bir eylemden alınan keyif de onun için harcadığınız emekle doğru orantılı oluyor aslında.

Hadi, internette kampçılık ile ilgili yazılmış blog yazılarını derleyelim. Şimdiye kadar hiç kamp deneyimi yaşamamış olanların aklında en azından bir fikir oluşsun. Çadırlardan çekilmiş şahane manzaralar da motivasyon olsun.

Okan Kaya, Geziko Blog‘da yazdığı Rahat Bir Kamp için 20 İpucu başlıklı yazısında şöyle diyor: Herkes kamp yapmak ister ve yapmalıdır da. Ama kimisi tecrübesizlikten, kimisiyse yanlış bilgiden kamp sonu alandan küfür ederek ayrılır. Vereceğim ipuçları size iyi bir kamp yapma konusunda yardımcı olacaktır.

Kamp yapmak isteyenler için faydalı bir kaynak olan yazıda 20 ipucu sıralanıyor. Çadır seçimi ve kurulumundan uyku tulumu tercihine, çadır kurulacak yer seçiminden kampta yemek pişirmeye kadar her şey anlatılmış. Bu nedenle kampa çıkmadan önce okumamız gereken ilk kaynak olarak Okan Kaya’nın Rahat Bir Kamp için 20 İpucu” yazısını alıyoruz.

“10 yıl boyunca hayal kurdum, planlar yaptım, herkese anlatıp durdum. İstediğim tek şey Dünya’yı görmekti.” Bu sözler 2012’de hayal kurmayı bırakıp sırt çantasını yüklenerek yola çıkan gezgin Güneş Akdoğan‘a ait. 3 yıldır dünyayı geziyor ve kamp kurmak konusunda uzmanlaşacak kadar görüp geçirmiş.

Güneş Akdoğan, kişisel blogunda yürüyerek Anadolu’yu keşfettiği #KıyıKıyıAnadolu projesi için yola çıkmadan önce kamp için yanına aldığı malzemeleri listeledi. Akdoğan’ın yazısı da kampçılık hakkında merak ettiğiniz her şeyi bulabileceğiniz güzel bir kaynak.

Şimdi ilk kampımıza çıkmak için yeterli bir bilgiye sahibiz sanırım. Peki nereye gideceğiz?

Türkiye’deki en iyi kamp alanlarıyla ilgili internette birçok listeye rastlamak mümkün. Biz en iyisini hazırlayana kadar şimdilik olanlarla idare edelim:

Şu listelere bakalım:
1# Türkiye’de Kamp Yapılacak 20 Harika YerOnedio
2# Kamp yapılabilecek en iyi 10 yerListeMiste
3# Türkiye’nin en iyi 10 kamp alanı  NeredeKal
4# Türkiye’de kamp yapılabilecek yerler Geziko Blog

Kaynak: Gezlist