İtalya’da bir Türk köyü: Moena

7780

“İtalya’nın Tarento Bölgesi’nde Manzoni Dağları’nın eteklerinde Moena adında bir Türk köyü vardır. Köyün meydanında ay yıldızlı kaide üzerinde bir yeniçeri büstü bulunmaktadır. Her yıl Ağustos ayında düzenlenen karnavalda köylüler, Türk milli kıyafetleri içerisinde, ellerinde ay yıldızlı bayraklarla sokaklara dökülürler. Hiç kimsenin Türkçe, bilmediği bu köyde insanlar; büstü göstererek ” O bizim atamız, biz Türk’üz, burası da bizim Türkiye’miz!” diyorlar.” Peki, kim bu Türk?

Balaban Ağa - Osmanlı istihbarat subayı

Orhan Yeniaras, El Turco adlı kitabında hikayenin devamını şöyle anlatıyor:

II. Viyana kuşatması sonrası Osmanlı istihbarat subayı Balaban Ağa, İtalya’da küçük bir kasabaya sığınır. Ölmek üzere olan bu Yeniçeri askeri, köylüler tarafından tedavi edilir. İyileşince de köyden bir kızla evlenir. Kasaba halkının ‘El Turco’ adını verdiği subay, o dönem dukalığın halktan istediği haksız vergilere karşı köyü ayaklandırır ve korur.

italya'da bir türk kasabası

Bu küçük köyün kocaman yürekli insanları ona yardım edip iyileştirmiştir. Balaban artık gidebileceği bir yeri olmadığını bilmenin hüznüyle bu köyü kendi köyü beller. Zamanla hem köy halkı onu benimser hem de o bu köyü. Bilgisini, görgüsünü, her şeyini onlarla paylaşır. Bu İtalyan köyünde Türklüğü yaşatır.

italya'da bir türk köyü

Kendini ve Türk adetlerini bu yörenin insanlarına öyle sevdirir ki ölümünden sonra bile bu Türk gelenekleri yaşatılır.

İTALYA'DAKİ TÜRKOLOJİK BULGULAR

Kuzey İtalya’da Avusturya sınırına çok yakın olan Moena köyünde kışın 3 bin olan nüfus, yazın 14 bine kadar çıkıyor. Hiç kimsenin Türkçe bilmediği köyde, bölge halkı yine de Türk olduğunu iddia ediyor.

Adsız333

Moena halkı, Türk gelenek ve göreneklerine öyle bağlı ki her yıl Ağustos ayında düzenli olarak Türk festivali düzenleniyor. Festival kapsamında hemen her evin penceresinden Türk bayrakları sarkıtılıyor, kasaba erkekleri bıyık bırakıyor, festival dönemi boyunca Türk yemekleri pişiyor.

italya'da türk festivali

Çocuklara Türk bayrağından yapılan kıyafetler giydiriliyor, gençler yeni çeri kıyafetleriyle kasabada volta atıyor ve kasabanın en yaşlısı Sultan kıyafetleri giyerek Osmanlı hükümdarını sembolize ediyor.

italya'da türk festivali

İtalya’nın kuzeyinde yer alan bu ilginç Türk kasabası sakinlerinin Türkiye halkından istediği tek şey ise sık ziyaret edilerek kültürel iletişimin daha da güçlendirilmesi.

Kaynak: Pandora, Gazi Üniversitesi,