Hangi ülke mahkumuna nasıl davranıyor?

6260

Dünyada her geçen gün daha fazla insan, demir parmaklıkların ardına gönderiliyor. Suç Araştırmaları Enstitüsü verilerine göre, bugün dünya genelinde 10 milyonu aşkın kişi cezaevlerinde bulunuyor. 2000 yılı ile kıyasladığımızda, kadın mahkumların oranı %50, erkek mahkumların oranı ise %18 artmış görünüyor.

Fakat hapishane nüfusları, ülkeden ülkeye önemli ölçülerde değişiyor. Örneğin Amerika’da 100 bin kişiden 698’i mahkum, Danimarka’da ise bu sayı 61. Ülkeler arasında farklılık gösteren sadece mahkum sayısı da değil. Kimi hapishanelerde mahkumlar müzik enstrümanları çalabiliyor, bilgisayar oyunları oynayabiliyorken, diğerlerinde insanlar bir parça tuvalet kağıdı için birbirlerini öldürebiliyor.

Bored Panda’nın hazırladığı, dünyanın dört bir yanından hapishane hücresi fotoğraflarından oluşan bu liste, ülkelerin mahkumlarına nasıl davrandıklarını anlamak açısından oldukça göz açıcı. Yukarıdaki bilgiler, resmi gözünüzde canlandırmanız için yeterli değil, farkındayız. Fakat, fotoğraflar fazlasıyla öyle.

1. Aranjuez Hapishanesi, Aranjuez, İspanya

Fotoğraf: Associated Press

İspanya’nın Aranjuez Hapishanesi, mahkumların aileleri ve çocukları ile birlikte vakit geçirmelerine izin veriyor. Duvarlardaki Disney karakterleri ve oyun alanları ile amaçlanan, çocukların anne ya da babalarının hapishanede olduklarını anlamasının olabildiğince önüne geçmek.

2. Bastoy Hapishanesi, Horten, Norveç

Fotoğraf: Marco Di Lauro

Bastoy, Norveç’in en düşük güvenlikli hapishanesi. Hapishane, Oslo Fiord’daki bir ada üzerine kurulu. İçerisinde marketten kütüphaneye, spor salonundan sahil tesislerine kadar 80 yapının bulunduğu bir tesise sahip. Bu hapishane, ülke genelinde aralarında tecavüzcü ve katillerin de olduğu mahkumlara lüks içerisinde bir hayat yaşamalarına olanak sağladığı suçlamasıyla oldukça fazla eleştiri alıyor.

3. San Diego Kadınlar Hapishanesi, Cartagena, Kolombiya

Fotoğraflar: Jan Banning , Fox News

Bu hapishanedeki kadınlar, kendi restoranlarını açtı. Hapishane içerisindeki ilginç formatı ile konuklarını ağırlayan restoranın bütün çalışanları kadın mahkumlar. 180 kişinin kaldığı hapishanedeki 25 mahkum ile hayata geçirilen restoran projesinin amacı, kadınları hapishane sonrasındaki hayata alıştırmak.

4. Norgerhaven Hapishanesi, Veenhuizen, Hollanda

Fotoğraf: ANP

Veenhuizen’daki Norgerhaven hapishanesinde bulunan mahkumların hücrelerinde yatak, kanepe, buzdolabı, özel banyo, tuvalet ve televizyon bulunuyor. Fakat Hollanda’nın sıra dışı “problemi” var. Ülkede suç oranı çok düşük olduğu için, hapishanelerde kapasitelerinin çok altında mahkum bulunuyor. Bu sorunu çözmek için 2015 yılında Norveç ile bir anlaşma imzalayan Hollanda, bu ülkeden mahkum ithâl etti. Bu anlaşma gereğince, bazı Norveçli mahkumlar, cezalarını Hollanda’daki hapishanelerde çekiyor.

5. Onomichi Hapishanesi, Onomichi, Japonya

Fotoğraf: The Washington Post

Yaşlı mahkumların sayısı gün geçtikçe artıyor Japonya’da. Bu hapishane de, sadece yaşlılar için tasarlanmış. Mahkumlar burada vakitlerini dikiş dikerek ve yemek pişirerek geçiriyor.

6. HMP Addiewell Hapishanesi, Lothian, İskoçya

Fotoğraf: Lorenzo Dalberto

HMP Addiewell, mahkumların hapishaneye düşmelerine neden olan şartların araştırıldığı bir hapishane. Eğitimler, danışmanlıklar ve psikolojik seanslar, hapishanedeki rehabilitasyon sürecinin parçaları.

7. Champ-Dollon Hapishanesi, Cenova, İsviçre

Fotoğraf: swissinfo

1977’de kurulan bu hapishanede, henüz hüküm giymemiş tutuklular bulunuyor. 2010’da hapishanede 115 farklı milletten tutuklu bulunuyordu ve tutuklulardan sadece %7,2’si İsviçreliydi.

8. Penal De Ciudad Barrios, San Miguel, El Salvador

Fotoğraf: Giles Clarke

Bu hücreler sadece 12 adım genişliğinde ve 15 adım yüksekliğinde. Mahkumların aslında bu hücrelerde 72 saatlik gözaltı süresinden daha fazla tutulmaması gerekiyor. Fakat bir yılı aşkın süredir burada bulunan mahkumlar var. Hücrelerde genellikle en az 30 mahkum bulunuyor. Hâl böyle olunca, mahkumlar neredeyse birbirlerinin üzerlerinde uyuyor.

9. Landsberg Hapishanesi, Landsberg Am Lech, Almanya

Fotoğraf: Matthias Schrader , The Local

Burası, Hitler’in Davam adlı kitabı yazdığı hapishane. 278 Nazi, bu hapishanede işledikleri savaş suçları nedeniyle idama mahkum edildi. Bugünlerde Landsberg hapishanesinin koşulları eskiye oranla daha iyi. Mahkumlara, boyacılık, elektrikçilik, fırıncılık, ayakkabıcılık gibi tam 36 farklı atölye imkanı sunuluyor.

10. Otago Corrections Hapishanesi, Milburn, Yeni Zelanda

Fotoğraf: Stephen Jaquiery , Otago Daily Times

Burası bir hapishaneden çok, bir genç odasına benzemiyor mu? Tam da bu nedenden dolayı Yeni Zelanda’da bu hapishaneden ”Milton Hilton” diye bahsediliyor. Mahkumlar, bu hapishanede lüks içerisinde yaşıyor. Sağlık tesisleri ve kütüphanelerin bulunduğu bu otel gibi hapishanede zamanlarını geçiriyorlar.

11. Maula Hapishanesi, Lilongwe, Malavi Cumhuriyeti

Fotoğraf: Luca Sola , The Guardian

Maula Hapishanesi, aşırı derecede kalabalık. 2015’deki sayımlara göre, 60 kişilik bir hücrede neredeyse 200 kişi kalıyordu. Çoğunluğu Etiyopyalı mültecilerden oluşan mahkumların kaldığı hapishanede, 120 kişiye bir tuvalet, 900 kişiye bir musluk düşüyor. Hükümetin yeterli bütçesi olmaması nedeniyle mahkumlara günde sadece bir kez yemek veriliyor.

12. Evin Hapishanesi, Tahran, İran

Fotoğraf: Reuters

Her ne kadar İran hükümeti inkar etse de, Evin Hapishanesi ülkede bir işkence merkezi olarak biliniyor. Birçok entelektüelin bu hapishanede tutulması nedeniyle, buraya Evin Üniversitesi adını verenler de var. Yazın sıcaklıkların 45 dereceye kadar çıkabildiği İran’da, Evin Hapishanesi’nin aşırı kalabalık hücreleri öldürücü bir işkenceye dönüşüyor. Bu hapishanede sağlık tesisleri, havalandırma, temiz su yok. Şartların bu derecede kötü olmasının nedeni, tahmin edersiniz ki mahkumları en kısa sürede itirafa zorlamak. Bütün kötü şartların üzerine, hapishanede telefon kullanmak ya da ziyaretçi kabul etmek de yasak.

13. Quezon Şehir Hapishanesi, Filipinler

Fotoğraf: Adam Dean, National Geographic

Filipinler’in başkenti Manila’daki bu hapishanede; yemek, su ve uyuyacak yer için savaşmanız gerekiyor. 20 kişilik koğuşlarda 160 ile 200 arasında mahkum kalıyor.

14. Bois D’arcy Hapishanesi, Yvelines, Fransa

Fotoğraf: Jan Banning

Bu hapishane, mahkemelerini bekleyen tutuklular ve bir yıldan daha az hapis cezası alan mahkumları konuk ediyor.

15. Neve Tirza, Ramla, İsrail

Fotoğraf: Tomer Ifrah , Refinery29

Burası İsrail’in tek kadın hapishanesi. 13 metrekarelik hücrelerde tuvalet ve banyolar var. Her hücrede genelde altı kadın kalıyor.

16. HM Dartmoor Hapishanesi, Princetown, İngiltere

Fotoğraf: Wikipedia

Dartmoor, kaçması imkansız hapishane olarak biliniyor. C kategorisindeki bu hapishanede genellikle, saldırgan olmayan beyaz yakalı suçlular tutuluyor. Hapishane, mahkumlara birçok rehabilitasyon kursu sunuyor.

17. San Pedro Hapishanesi, La Paz, Bolivya

Fotoğraf: Lapazlife

San Pedro hapishanesinin güvenliğini gardiyanlar değil polisler sağlıyor. Bu hapishanede sistem şöyle işliyor. Mahkumlar, kalacakları hücre için kira ödemek zorundalar. En zengin mahkumlar, ”La Posta” adı verilen, içerisinde mutfak, özel tuvalet ve banyo bulunan hücrelerde kalıyor. Bu hücrelerin fiyatı bin 500 ile bin 800 dolar arasında değişiyor. Parası olmayan mahkumlar ise oldukça kalabalık hücrelerde çok kötü koşullar altında kalıyor. Hapishanede kokain üretimi yapılıyor ve birçok mahkum bu yoldan para kazanıyor. Polislere rüşvet vererek, hapishaneye girmek ve alışveriş yapmak mümkün.

18. Bordeaux Hapishanesi, Montreal, Kanada

Fotoğraf: David-Olivier Gascon , CTV News Montreal

Montreal’daki Bordeaux Hapishanesi, iki ya da daha az yıl hapis cezası bulunan bin ile bin 500 arasındaki erkek mahkuma ev sahipliği yapıyor.

Kaynak: BoredPanda