Evlerimizi kuşlar inşa etseydi hayat nasıl olurdu?

6930

Şehirlerimiz her geçen gün daha yüksek ve daha zevksiz binalar, gökdelenler, plazalarla çevreleniyor. Korkarım ki; yakında gökyüzüne baktığımızda mavi bulutları değil gri beton yığınlarını göreceğiz.

Henüz vakit varken, gelin şehirlerimizi kuşlara emanet edelim. Bırakalım bütün binaları yıkıp şehirlerimizi kendi zevklerine göre yeniden inşa etsinler.

8 eşsiz örneğiyle kuş mimarisine göz atalım.

Şehirlerimizi kuşlar inşa etseydi hayat nasıl olurdu?

(Kaynak: Bu liste BoredPanda sitesinde yayımlanan ‘Hayvanların inşa ettikleri muhteşem evler’ başlıklı yazıdan esinlenilerek oluşturulmuştur.) 

1# Evlerimiz her cepheden güneş alırdı. Dip dibe binalarda, balkonsuz, camsız, güneşten mahrum odalarda yaşamak zorunda kalmazdık. 

ilginç kuş yuvaları, kuş mimarisi2# Korunaklı çatılarımız su akıtmazdı. Isınmak için kabarık doğal gaz faturaları ödemek zorunda kalmazdık. 

kuş mimarisi3# Çevremiz daha yeşil olurdu. Egzoz dumanı değil içimize temiz hava çekerdik.

kuşlar nasıl yuva yapar4# Evlerimizde daha mutlu insanlar olarak yaşardık. Hep daha fazlasını istemezdik.  

kuş yuvası

5#Komşuluk ilişkileri daha sağlıklı olurdu, annelerimiz sonu gelmez, keyifli balkon sohbetlerine çıkardı. Babalarımız onlara kızardı, ‘yeter artık gir içeri’ diye… 

balkon sohbetleri

6# Doğayla iç içe olurduk. Bahçemizden koparır, soframızda yerdik. 

kuş yuvası örnekleri

7# Binalar en fazla üç katlı olurdu. Şehirlerimizin silüeti sonu gelmez kâr hırsıyla dikilen bin(!) katlı gökdelenlerle katledilmezdi. 

üç katlı kuş yuvası

8# Güne mutlu başlardık. Yataktan çıkmak için 10 tane alarm kurmaya gerek kalmazdı. 

kuş yuvası, kuş yuvaları, kuş mimarisi, kuşlar, yuvayı dişi kuş yapar