Dünyayı gezme hayalini 83 yaşında gerçekleştiren Elena Nine’nin hikayesi

94

Neredeyse bir yıl oldu. Salgın, dünyayı gezmek isteyenlerin hayallerini askıya aldı. Ne zaman normale döneceğimiz belli olmasa da şimdiden salgın öncesi dönemden ilham veren hikayeler biriktirip hayallerimizi diri tutabiliriz.

Rusya’nın Sibirya bölgesindeki Krasnoyarsk kentinden olan Elena Erkhova’nın hikayesi de bunlardan biri. Baba Lena (Lena Nine), dünyayı gezme hayalini gerçekleştirmek için 83 yaşına kadar bekledi. Hayatını kaybettiği 91 yaşında artık bu hayalini gerçekleştirmişti. Biz de onu, seyahatlerinden kalan fotoğraflarıyla ve hayallerimizi yaşamak için hiçbir zaman geç olmadığını hatırlayarak analım dedik.

#1 Tuva Cumhuriyeti

Daha henüz 70’lerde, Elena 40 yaşındayken, Sovyetler Birliği’nin seyahat izni verdiği Çek Cumhuriyeti, Polonya ve Doğu Almanya’ya gitmişti. Ancak o zamanlar seyahat etmek oldukça pahalıydı, Elena da gittiği yerlerde ne vakti ne de parası olduğu için çok kısa kalabilmişti. Elena, dünyayı gezme hayalini gerçekleştirmek için 83 yaşına kadar beklemek zorunda kalacaktı.

#2 Kassel, Almanya

#3 Yenisey Nehri, Moğolistan

Elena Nine, 2016 yılında gittiği Vietnam seyahatinde genç bir Rus turist ile tanıştı. Elena Nine’nin hikayesinden etkilenen Ekaterina Papina adlı turist, onun için bir Instagram hesabı açtı. Bu hesap kısa sürede 170 bini aşkın takipçiye ulaştı ve Elena Nine bir anda internet fenomeni haline geldi.

Ekaterina, Elena Nine ile nasıl tanıştığını şöyle anlatıyor:

Vietnam’da tatildeydim. Akşam yemeği yerken Rusça konuşan birini duydum. Yaşlı bir kadın, garsona çorbasının çok acı olduğunu anlatmaya çalışıyordu. Hemen gidip yardım ettim ve Vietnam’a tek başına geldiğini öğrendim. O andan itibaren de arkadaş olduk.

#4 Tayland

#5 Roma, İtalya

Elena Nine hayattayken emekli maaşından biriktirdiği paralarla senede iki kez seyahat ediyordu. Bir kızı ve iki torunu vardı. Ailesini henüz üç yaşındayken kaybeden Elena Nine, 2. Dünya Savaşı başladığındaysa 14 yaşındaydı. Mutlu bir evliliği olmadı. Kocası sarhoşun tekiydi. Ona ve kızına şiddet uyguluyordu. Onu terk ettikten sonra yalnız yaşamaya başlayan Elena Nine, uzun yaşamın sırrının asla durmamak olduğuna inanıyordu. Öyle de yaptı.

#6 Ayasofya, İstanbul

#7 Tuva Cumhuriyeti

Elena Nine, 2019 yılında kanserden hayatını kaybetti. Vefatının ardından torunları, Instagram ve YouTube hesaplarını kapattı. Elena Nine’nin seyahatlerinde çekilen görüntüler, adına açılan Facebook sayfasında durmaya devam ediyor.

Kaynaklar: Ananova, BoredPanda