Dünyanın en soğuk köyü: Oymyakon

8110

Soğuk havalardan şikayet mi ediyorsunuz? Bir kez daha düşünün…

Sizi dünyanın en soğuk köyüne götürüyoruz. Rusya’nın Oymyakon köyünde hava sıcaklığı -71.2C’ye kadar düşebiliyor. Cep telefonları çalışmıyor. Ve en kötüsü, tuvaletler hâlâ evlerin dışında bulunuyor. (“Evin dışında tuvalet nasıl oluyor?” diyenler, yazıya devam etmeden önce şuradan biraz bilgilensin.)

Yeni Zelanda’lı fotoğrafçı Amos Chapple, donmayı göze alıp Oymyakon’u ziyaret etmiş. Gözlemlerini şöyle aktarıyor:

dünyanın en soğuk köyüOcak ayında köyün ortalama sıcaklığı -50 derece.

dünyanın en soğuk köyü rusyaVejeteryanlara kötü haber. Köyde soğuk yüzünden tarım yapılamadığı için insanlar sadece et ile besleniyor.

rusya'da hava sıcaklığıKöylüler, soğuğa adapte olabilmek için su tesisatında bazı değişiklikler yapmak zorunda kalmış. Donmaya karşı ısıtan garajlar inşa edip hayatlarına devam etmeye çalışıyorlar.

donmaya karşı önlemlerÇünkü soğuğa karşı tedbirsizliğin sonuçları ağır olabiliyor.

soğuktan donan köpekHayvanlar da soğuktan payını alıyor. Bereket, köy halkı onları hiç aç bırakmıyor.

soğuktan nasıl korunulur?Köylüler soğuktan korunmak için bu kalın kürkleri giyiyor.

soğuktan donmuş Ivan Kraft'ın heykeli Rusya’nın Yukutsk bölgesinin ilk valisi Ivan Kraft’ın kürk giyme şansı yok tabii. Oldukça üşümüş gözüküyor.

oymyakon'un nüfusuKöyde, 2014 verilerine göre 517 kişi yaşıyor.

24 saat gece yaşayan köyArktika’ya çok yakın olması yüzünden köyde Aralık ayında sadece 3 saat güneş ışığından faydalanılabiliyor. Yaz aylarında ise 21 saate kadar güneş var, ama kendisini bile zor ısıtıyor. Oymyakon, deniz seviyesinden 741 metre yükseklikte yer alıyor.

dünyanın en soğuk köyünde hayatYeni Zelanda’lı fotoğrafçı Amos Chapple, köye ilk ayak bastığında hissettiği soğuğu şu sözlerle anlatıyor:  Dışarı adımımı ilk attığımda pantolon giyiyordum. Hava sıcaklığı –47 °C’ydi. Soğuğun fiziksel olarak bacaklarımı sıktığını hissettim. Diğer sürpriz ise tükürüğümün ağzımda iğneler şeklinde donarak dudaklarıma batmasıydı.

dünyanın en soğuk köyünde yaşayanlarEksi 70 derece soğuğa rağmen, ziyaret etmeye değer değil mi?

article-2266374-17186FDA000005DC-867_964x577Şuralarda bir yerde. Bol şanslar!

Kaynaklar: Rex Features, BoredPanda, Wikipedia