Dünyanın En Çılgın 10 Oteli

Kimi hapishane, kimi bir hamster'ın yaşam alanı olarak tasarlanmış dünyanın en çılgın 10 oteli

1915

Eğer tecrübeli bir gezginseniz bazı seyahatlerde tuhaf birkaç otele denk gelmişsinizdir. Garip davranan görevliler, etraftan gelen şüpheli kokular, temizlikle ilgili ilginç pratikler ya da herhangi bir nedenden bazı oteller gerçekten de çılgın kategorisine girmeyi hak ediyor. Ama eminim aşağıdaki listeye giren oteller kadar çılgın olanlarına rastlamamışsınızdır. Gelin kimi hapishane, kimi bir hamster’ın yaşam alanı olarak tasarlanmış dünyanın en çılgın 10 oteline birlikte göz atalım.

#1 Wigwam Motel – San Bernardino, Kaliforniya

Kaliforniya’daki tarihi Route 66’da seyahat halindeyseniz sıradan bir motel yerine burayı tercih edebilirsiniz. Burada bir çadırda uyuyacaksınız. Çayır ve göçebe hayatı deneyimlemek için eğlenceli bir yer.

#2 Goldfish Hotel – Amsterdam Havalimanı, Hollanda

Her balık sahibi, uzun bir tatile çıkmanın risklerini bilir. Yüzgeçli arkadaşınızı tenis kortlarının, havuzların ve birçok farklı balık tesisinin olduğu bu otele bırakıp rahat rahat tatile çıkabilirsiniz.

#3 Hobit Motel – Woodlyn Park, Yeni Zellanda

Kaynak: booking.com

Bu hobbit otelleri, JRR Tolkien’nin eserlerine dayansa da insan boyutundaki misafirleri ağırlamak için inşa edilmiş. Tesis bir tepeye oyulmuş ve Tolkien’nin belirttiği gibi yuvarlak kapılar ve içeri doğru derin pencerelerden oluşuyor.

#4 Hotel Chapel Christmas – Tokyo, Japonya

Hotel Chapel Christmas’da kalmak Noel Baba’nın oyuncak atölyesinde kalmak gibi. Binanın dışı, birden fazla Noel Baba ve birçok cafcaflı süsle dekore edilmiş. Tabii ki bu otel teması çocukları eğlendirmek için değil. Aslında Japonya’daki birçok aşk otelinden biri. Burada çok fazla detaya girmeyeceğiz.

#5 Madonna Inn – San Luis, Kaliforniya

Madonna Inn, Kaliforniya’nın en çılgın simge yapılarından biri. Değişik renkle kaplı odalardan her şeyin masif kayadan yapıldığı odalara 110 temalı odaya sahip ve bazı odalarda özel şelale var. Tabii ki, mor, yeşil, altın renginden ya da mağara da yaşıyormuş gibi davranmaya pek hevesli değilseniz birçok seçenek var. Posta arabasına benzeyen bir odadan, kanarya kafesine benzeyen bir odaya hatta bulutlarda uyuyormuş gibi hissetmeniz için tasalanmış bir sürü oda var.

#6 Utter Inn – Stockholm, İsveç

Bu oteli ilk gördüğünüzde pek etkilenmeyebilirsiniz. Özel bir adandan çok, yüzen bir ek binaya benziyor. Ancak görünüş aldatıcı olabilir ve ilk izleniminiz ne olursa olsun konaklamanız unutulmaz olacak. Merdivenlerden alt kata inin ve büyük pencereler, ikiz yatak ve bir masa ile tamamlanmış bir otel odasındasınız. Oda servisi, kapıcı ve dış dünya iletişim yok sadece siz ve balıklar ve isterseniz manzara değişikliği için yakındaki ıssız bir adaya kürek çekebileceğiniz bir kano var.

#7 Karostas Cietums – Liepaja, Letonya

Personelin size kasten kötü davrandığı restoranların birinde hiç yemek yediniz mi? Karostas Cietums’ da böyle ama çok çok daha kötüsü. Burası eski bir Sovyet hapishanesi. Misafirleri modern mahkumlar gibi kalmak için para ödüyor. İştah açıcı hapishane yemekleri alıyorsunuz, sert, çürük bir şilte üzerinde ranzanız var ve gardiyanlar size bağırıp bir mahkum gibi davranıyor.

#8 La Villa Hamster – Nantes, Fransa

Burası insanlar için bir hamster otel, bir hamsterın evi gibi hissettirmek için ince metal parmaklıkların bulunduğu kafes benzeri bir odada kalacaksınız. Odada su içmeniz için duvara bağlı bir şişe ve bir hamster çarkı var. Tuvalet yerine de bir yığın kağıt parçasını da seçebiliyorsunuz ama biz yine de tuvaleti öneriyoruz.

#9 Riverside Kapsül Otel – Tokyo, Japonya

Adından da anlaşılacağı gibi geniş bir konaklama sunmuyor. Klostrofobik olmadığınız sürece şaşırtıcı derecede rahat olabilir. Valizlerinizi ayrı bir dolapta tutmanız gerekiyor. Katlar cinsiyete göre ayrıldığı için evli çiftler için pek uygun değil. Bütün banyo ve tuvaletler ise ortak. Fiyat için ucuz olan bu tarz oteller bütçesini düşünen gezginler için uygun olabilir.

#10 ICEHOTEL – Jukkasjarvi, İsveç

Kaynak: icehotel.com

ICEHOTEL dünyanın ilk, en büyük ve en ünlü buz oteli. Konuklara ısıtmalı banyolar ve soyunma alanları sağlasa da, yataktan barda servis edilen bardaklara kadar her şey buz. Burayı her yıl ziyaret ettiğiniz de hep farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz çünkü otel her baharda erir ve kışın yeniden inşa edilir. Her inşa edildiğinde ise aynı şekilde inşa edilmiyor.

Kaynak: adventure.howstuffworks.com