Dünyada 2018’in en yaşanılası 10 kenti

2664

The Economist Intelligence Unit’in 2018 değerlendirmesine göre dünyanın en yaşanılabilir kenti Viyana oldu. Yedi yıl üst üste listenin tepesindeki yerini koruyan Melbourne, 2018’de ikinci sıraya geriledi.

140 farklı kentte; kültür, çevre, eğitim, altyapı, düzen, güvenlik, sağlık gibi kriterler değerlendirilerek hazırlanan listede, Türkiye’den herhangi bir şehir bulunmuyor.

Melbourne [Fotoğraf: 500px]
Avrupa’da geçen yıllarda terör saldırıları artarken, Viyana’nın güvenlik konusunda aldığı yüksek değerlendirme puanı, kenti listede zirveye taşıyan en önemli etken olarak öne çıkıyor.

Japonya’nın son altı aydaki başarısı

Japonya, bu yıl dünyanın en yaşanabilir kentleri listesine Osaka ile üçüncü ve Tokyo ile yedinci sıradan girdi. Her iki kentte de toplu taşıma seçeneklerinin geçen yıllara oranla çok daha iyi bir seviyeye gelmesi ve suç oranlarındaki kayda değer düşüş, Japonya’nın başarısında önemli rol oynadı.

Araştırmacılar, Osaka’nın altı ay içerisinde zirvedeki Melbourne ile arasındaki puan farkını ciddi oranda düşürerek altı sıra yukarı tırmanmasını kayda değer buluyor.

Listeden düşenler: Hamburg ve Helsinki 

Geçen sene dokuz ve onuncu sırada olan Helsinki ve Hamburg, 2018’de ilk 10 dışında kalan kentler olarak dikkat çekiyor. Listedeki ikinci Avrupa kenti, dokuzuncu sıradaki Kopenhag. Avustralya’nın, her ne kadar ilk sırayı kaybetmiş olsa da ilk 10’da Melbourne dışında Sidney ve Adelaide olmak üzere iki kenti daha bulunuyor.

Listede üç kenti olan bir diğer ülke ise Kanada. Calgary, Toronto ve Vancouver şehirleri de ilk 10’da.

Önemli başkentler ilk 10’da yok 

Dünyanın önemli iş merkezleri arasında olan New York, Londra ve Paris, ilk 10’da kendine yer bulamadı. Listede New York 57’inci, Londra 48’inci, Paris 19’uncu sırada yer alıyor. Yüksek suç oranları, toplu taşıma sistemlerinde yaşanan aksaklıklar ve altyapı sorunları bu kentileri yaşanılabilir olmaktan çıkarıyor. Listenin son sırasında, yıllardır devam eden iç savaşta milyonlarca insanın hayatını kaybettiği Suriye’nin Şam kenti bulunuyor.

Sıralı tam liste: 

  1. Viyana, Avusturya
  2. Melbourne, Avustralya
  3. Osaka, Japonya
  4. Calgary, Kanada
  5. Sidney, Avustralya
  6. Vancouver, Kanada
  7. Toronto, Kanada
  8. Tokyo, Japonya
  9. Kopenhag, Danirmarka
  10. Adelaide, Avustralya