Cezayir’deki bu Antik Roma hamamı 2000 yıldır ayakta ve bugün bile kullanılıyor

Cezayir'deki 2000 yıllık tarihi olan Antik Romalıların kurduğu Essalihine Hamamı, nasıl ki binlerce yıl önce Flavius Hanedanlığı'nın hamamı olarak kullanıldıysa bugün de yerli ve tüm dünyadan yabancı turistlere hizmet vermeye devam ediyor.  

3558

Cezayir’in kuzeyinde; selvi, çam ve meşe ormanlarıyla kaplı Aures Dağları arasına konumlanmış bir kasaba El Hamma. Bu kasaba ziyaretçilerine, sahip olduğu hafif Akdeniz iklimini eşsiz doğal güzellikleri ile harmanlayıp fotoğraflık manzaralar sunar.

Bu manzaralardan biri, tam iki bin yıldır ayakta olan ve ulusal tarihi miras olarak koruma altında tutulan bu Roma hamamında sizi karşılar.

2000 yıldır dimdik ayakta
Essalihine Hamamı, nasıl ki binlerce yıl önce Flavius Hanedanlığı’nın hamamı olarak kullanıldıysa bugün de yerli ve tüm dünyadan yabancı turistlere hizmet vermeye devam ediyor.

Fotoğraf: ACAA

Her yıl sayıları 700 bine erişen turist, bin 500 metre yüksekliğindeki dağların temiz havasının ve hamamın terapi edici suyunun keyfini çıkarıyor.

Fotoğraf: Fouzi Taleb

Essalihine Hamamı’ının suyu, içinde barındırdığı minarellerin zenginliği ile ünlü. Sıcaklığı yaklaşık 70 derece olan suyun, romatizma ve dermatolojik rahatsızlıklara iyi geldiğine inanılıyor. Her tam teşekküllü tesis gibi Essalihine Hamamı, bünyesinde çalışan fizyoterapistleri aracılığıyla ziyaretçilere rahatlama tedavileri, masaj ve hidroterapi seansları sunuyor.

Sadece banyo yapmak için kullanılmıyor

Hamamda iki havuz bulunuyor. Dikdörtgen olanı erkekler için daire şeklindeki ise kadınlar için tasarlanmış. Her ikisi de sekizer metre çapında ve derinlikleri yaklaşık bir buçuk metre. Her ne kadar yılda neredeyse bir milyona yakın ziyaretçi çekse de bölgedeki altyapı eksiklikleri dikkat çekiyor. Yani Essalihine Hamamı’ına ulaşmak öyle çok kolay değil. Fakat hepimiz biliyoruz ki güzel şeyler biraz zaman alır, öyle değil mi?

Fotoğraf: Fouzi Taleb

Buranın en büyülü tarafı, iki bin yıl boyunca depremleri, politik istikrarsızlıkları, ekonomik darboğazları ve hatta savaşları atlatan Roma hamamının bugün hala gururlu bir şekilde ayakta olması. Bölgede hamamlar kültürün çok önemli bir parçası. İnsanlar hamama sadece temizlenmek için değil aynı zamanda sosyalleşmek, günün önemli meselelerini rahat bir ortamda tartışmak için de gidiyor.

Antik Roma kültürü ve toplumunda da hamamlar önemli bir rol oynuyordu. Farklı sosyal sınıflar arasında hamamda banyo yapmak günlük yapılan, çok yaygın bir pratikti. Bugün, her ne kadar biz banyo yapmayı özel bir aktivite olarak görsek de Romalılar için bu topluca gerçekleştirilen bir etkinlikti. Romanlar, mineral zengini doğal suların sağlık üzerindeki olumlu etkisini binlerce yıl önceden anlamıştı.

Fotoğraf: Ghezal Tarek

Editörün notu: Bu içerik; BoredPanda‘da yayımlanan ”This Roman Bathhouse Was Built Over 2,000 Years Ago And Is Still Up And Running” başlıklı İngilizce yazıdan Türkçeye çevrilmiştir.