Çevreye zarar verdiklerini gördükleri turistleri fotoğraflayıp ifşa eden 10 paylaşım

2353

Ziyaret ettikleri yerlerde çevreye ve doğaya zarar veren, tarihi eserleri tahrip eden turistleri fotoğraflayıp ifşa eden 10 paylaşımı derledik.

1# Selfie için öldürüldü: İspanya’da turistlerin selfie çekmek için elden ele dolaştırdığı bebek yunus öldü

İspanya’nın güneyinde, annesini kaybeden bir bebek yunusu fark eden turistler, yardım çağırmak yerine hayvanla selfie çekme yarışına girdi. Daily Mail’in haberine göre, sahilde çalışanlar 15 dakika içerisinde olay yerine yetişse de yunus çoktan stresten ölmüştü.

2# Oregon’daki meşhur kaya oluşumunu yıkan turistler

Ördek gagası olarak bilinen kumtaşı kaya oluşumu, ABD’nin Oregon eyaletinin sembollerinden biriydi. İnsanları uzak tutmak için kaya oluşumunun etrafına kurulan çitler, vandalları durduramadı. 2016 yılında bir grup, çitleri aşarak kaya oluşuma ulaşıp onu yıktı. Vandallar, amaçlarının ördek gagasının üzerinden düşerek ayağını kıran arkadaşlarının intikamını almak olduğunu söyledi.

3# Beijing’deki bir hayvanat bahçesinde tavus kuşlarını yakalayıp kuyruk tüylerini koparan turistler

Çin Seddi yakınlarındaki yaban hayatı parkı, sık sık hayvanlara karşı şiddet görüntüleri ile gündeme geliyor. Görüntülerde, Çinli turistlerin tavus kuşlarını yakalayıp kuyruklarından tüylerini kopardıkları görülüyor.

4# Kosta Rika’da deniz kaplumbağalarının yuva yapmasını engelleyen turistler

Kosta Rika’daki Ostional Yaban Hayat Sığınağı, deniz kaplumbağalarının kıyaya çıkarak yuva yaptıkları ve yumurtalarını bıraktıkları yerlerden birisi. Fakat bu sahneye tanıklık eden turistler, sahile akın ederek kaplumbağaları korkutuyor. Fotoğrafta, bazı turistlerin kaplumbağaların yuvalarının üzerine çıkarak poz verdikleri, bazılarınınsa çocuklarını hayvanların üzerine oturttukları görülüyor.

5# Amasya’da selfie çeken şehzade heykelinin telefonu ve kılıcını kırdılar

Amasya Belediyesi tarafından Yeşilırmak kenarına konulan ‘selfie çeken şehzade’ heykelinin başına gelmeyen kalmadı. Heykelin önce cep telefonu, sonraki gün ise kılıcı kırıldı. Heykel, polis tarafından koruma altına alındı.

6# Bir selfie kurbanı daha: Lizbon’daki Saint Michel heykeli

Ve bir diğer havalı selfie çekme hevesi daha kötü sonla biter. Lizbon’daki Ulusal Antik Sanat Müzesi’ndeki Saint Michel heykeli, bir turist selfie çekmek için üzerine fazla yaslanınca bir daha tamir etmesi mümkün olmayacak şekilde kırıldı.

7# Yellowstone’daki havuzu attıkları bozuk paralarla yeşile çeviren turistler

Dünyanın ilk ulusal parkı olan ABD’deki Yellowstone’da keşfedilen doğal kaynak suyunun oluşturduğu havuzun kristal mavi renginin sarı ile yeşil bir tona dönüşmesinin nedeni, turistlerin şans getirmesi için attıkları bozuk paralar. Havuzun dibinde biriken bozuk paralar, suyun sirkülasyonunu engelleyerek sıcaklığının düşmesine neden oluyor. Bu da suyun rengini değiştiren bakterilerin çoğalmasına yol açıyor.

8# Türü tehlikede olan Tibet antiloplarını arabayla takip edip taciz eden turistler yakalanıp ceza kesildi

Tibet antiloplarını araçlarıyla takip ederek taciz eden yedi turiste ceza kesildi. Turistler, Selincuo Ulusal Doğa Koruma Parkı’nda SUV marka iki araçla, fotoğraflarını çekmek için Tibet antiloplarının peşine takıldı. Bir görgü tanığı, araçların hayvanlara hızla yaklaştığını görünce güvenlik görevlilerini aradı ve telefonuyla o anları kaydetmeye başladı. Turistler, güvenlik görevlileri olay yerine ulaşamadan kaçmayı başardılar. Fakat görüntülerin Çin’in Twitter’ı olarak bilinen Weibo’ya yüklenmesiyle oluşan tepkinin ardından polis harekete geçti. Lhasa polisi yazılı bir açıklama yaparak araçların bulunduğunu ve içindekilerin gözaltına alındığını duyurdu. Yapılan soruşturmanın ardından şüphelilerin her birine 15.000 yuan (yaklaşık 13 bin TL) para cezası verildi.

9# Çin’de çiçek açan Açelya ağaçlarını barbekü için kullanan turistler

Bahar, yeniden doğuşu sembol ediyor. Fakat bu, kimseye doğayı kendi zevkleri için mahvetme ruhsatı vermiyor. Öyle anlaşılıyor ki Çin’deki Liangshan Yi özerk ilindeki bazı turistleri, çiçek açan Açelya ağaçlarını seyretmek kesmemiş. Görüntülerde bazı turistlerin ağaçların çiçeklerini kopardığı, diğerlerinin ise kökünden söktüğü ağaçları barbekü için kullandığı görülüyor

10# Bali’de mercanların üzerlerine isimlerini yazan turistler

Bu fotoğraf dalgıçlara ait bir grupta paylaşıldı ve hızla viral oldu. Fotoğraflarda mercanların üzerine isimler yazıldığı görülebiliyor. Fotoğraflara gelen tepkilerin ardından mercanlara zarar veren grupla birlikte dalış gerçekleştiren rehber dalgıç, grubun yöneticisine ulaşarak bu duruma engel olamadığı için gerçekten çok üzgün olduğunu yazdı. Grubun yöneticisi paylaştığı mesajda, mercanlara verilen zararı geri alamayacak olsa da dalgıcın dersini aldığını ve bir daha benzer bir durumun yaşanmaması için bütün rehber dalgıçların neler yapılabileceği üzerine düşünmesi gerektiğini yazdı.

Kaynak: BoredPanda