Bu İtalyan köyleri bölgeye taşınacak gençlere 33 bin dolar hibe veriyor

İtalya'nın güneyindeki Calabria bölgesindeki dokuz köy, bölgeye taşınıp kendi işlerini başlatacak gençlere 33 bin dolar hibe teklif ediyor.

2281

Büyük şehirlerden kaçıp köy ve kasabalara yerleşmek gençler arasında yaygınlaşan bir trend. Kent hayatından ve kurumsal hayattan sıkılıp her şeyi geride bırakarak küçük kasaba ve köylere yerleşen, oralarda iş başlatan birçok aile var. Türkiye’deki birkaç köyün, oraya taşınacaklara yerleşmek ve iş kurmalarına destek olmak için üç yıl boyunca ödeme yapmayı teklif ettiğini düşünün. İtalya’nın güneyindeki Calabria bölgesindeki birkaç köy, tam olarak bunu yapıyor. İtalyan hükümeti, bölgedeki dokuz köyden herhangi birine yerleşip iş kuracak 40 yaş altındaki gençlere 33 bin dolar hibe teklif ediyor.

İtalya’nın güneyindeki Calabria bölgesinde taşınanlara 33 bin dolar hibe eden köyler [Kaynak: CNN]

İtalyan hükümeti, ülkenin güneyinde nüfusları ortalama anca iki bini bulan, çoğu deniz ve ormanlık bölgelerdeki köylerde genç nüfusu artırmak için yeni bir program başlattığını duyurdu. Bu programa göre, yaşı 40’dan düşük olan ve Calabria bölgesindeki köylerden herhangi birine 90 gün içinde yerleşmeyi taahhüt edenlere 33 bin dolar hibe verecek.

Calabria bölgesi konsey üyesi Gianluca Gallo, programın genç ve girişimci genç kitleyi bölgeye çekmeye amaçladığını söyledi. Bölgedeki köy ve kasabalarda, en çok hangi uzmanlıklara, ne tür girişimlere ihtiyaç duyuldukları soruldu Başvurular değerlendirilirken, bölgedeki kullanılmayan alanları canlandırabilecek, işlerini uzaktan idare edebilecek yenilikçi ve girişimci gençler tercih edilecek.

İtalya, son yıllarda nüfusun giderek yaşlandığı, yeni jenerasyonların yetişmediği bölgeleri yeniden canlandırmak amacıyla bu tür programlara başvuruyor. Başvurusu kabul edilenler, bölgeye yerleşmek ve bir iş başlatabilmek için ya üç yıl boyunca aylık ortalama 800 ile 1000 euro arasında maaş alacak ya da tek seferlik 33 bin dolara kadar hibe alıp girişimini hayata geçirebilecek. Bu bir restoran ya da bar da olabilir, bir çiftlik de olabilir. Bölge yetkilileri, bu program kapsamında tüm kasabaları hızlı internetle donatacaklarını, buralardaki kamusal alanları gençlerin kullanımına açıp canlandırmayı hedeflediklerini söylüyor. Bu proje için İtalyan hükümeti şimdiden 700 bin euro bütçe ayrılmış durumda.

Gelin bir de programın kapsamına giren köylere bakalım, 33 bin dolar hibe alıp bu köylerde yaşamak ister miydiniz kendiniz karar verin.

#1 Civita

Civita, Pollino ulusal parkındaki kayalık bir tepe üzerinde oturuyor. [Kaynak: CNN]

#2 Samo ve Precacore

Precacore, bölgedeki depremler sonrasında terk edilmişti, fakat bu yaz bölgede hayat yeniden başlıyor. [Kaynak: CNN]

#3 Aieta

Aieta’ya bu rönesans yapıları ruhunu veriyor. [Kaynak: CNN]

#4 Bova

Bova’nın kıyı kesimine bakan manzarası meşhur. [Kaynak: CNN]

#5 Caccuri

Caccuri, korsan baskınlarına karşı kurulan bir kale olarak inşa edildi. [Kaynak: CNN]

#6 Albidona

Albidona’nın bulunduğu bölge, tepelerden sahil kesimine kadar uzanıyor. [Kaynak: CNN]

#7 Sant’Agata del Bianco

Sant’Agata del Bianco’nun tarihi Bizans zamanlarına kadar gidiyor. [Kaynak: CNN]

Kaynak: CNN Travel