Beautiful Destinations’ın kurucularından Tom Jauncey’nın Kapadokya izlenimleri

2832

Instagram’da 11 milyondan fazla takipçisi olan @beautifuldestinations sayfasının kurucularından Tom Jauncey, iki günlük bir seyahat için Kapadokya’daydı.

Jauncey, takipçilerine Kapadokya’yı şu sözlerle tanıttı:

“Kapadokya, Instagram sayesinde keşfedip, ziyaret ettiğim ilk yerdi. Instagram’ın ilk günlerinde sıcak hava balonları fotoğraflarını görüp çok etkilendiğimi hatırlıyorum. Kapadokya’yı daha önce hiç duymamıştım ve Instagram’ın burayı mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasına soktuğunu düşünmüştüm.

View this post on Instagram

Ticking off a bucket list experience this morning as myself @storyofsage & @matiasderada got up in a hot air ballon for sunrise 🤯. Cappadocia was the first destination that was brought to life for me through @Instagram. I remember back in the early days of #Instagram seeing pictures of these balloons that blew my mind. I’d never heard of #Cappadocia before and I feel that Social Media has helped sky rocket the destination to a must visit. On this trip Matias, Sage & I have been discussing how some destinations blow up on IG and whether that’s a good or a bad thing. Sometimes destinations get so hyped up that they don’t live up to expectations or they get ruined by the explosion of foot traffic. I couldn’t be happier to say that Cappadocia is not one of those spots. In fact the place has exceeded all of my expectations. Every turn we take and each spot we go to keeps getting better and better. The hot air balloons are incredible but equally as impressive are the unique landscapes that surround the place. It’s no wonder they filmed Star Wars here as it really does feel like a different planet. If this place isn’t on your bucket list it needs to be! I wish we had longer here, 2 days is definitely not enough! Special thank you to @tiebowtie & @sultan_cave_suites for making this all possible. 💯% go and check them both out 🙌🏽. (🎶: “Istanbul Night” by Ud & Kanin) @beautifuldestinations #BeautifulDestinations #BDTeam.

A post shared by TOM JAUNCEY (@tomjauncey) on

Bazen, bazı destinasyonlar çok fazla abartılıyor ve sonucunda ya beklentileri karşılayamıyor ya da turistler tarafından yok ediliyor. Ne mutlu ki, Kapadokya bu yerlerden biri değil. Aslında burası bütün beklentilerimin daha da ötesinde bir yer. Nereye dönsek, nereyi ziyaret etsek her şey git gide daha da güzelleşiyor. Sıcak hava balonları inanılmaz, fakat bölgeyi saran manzara da en az bir o kadar etkileyici. Star Wars’ın neden burada çekildiğine şaşırmamak lazım, çünkü Kapadokya resmen farklı bir planet. Eğer burası, ölmeden önce yapılması gerekenler listenizde değilse, olmalı! Kapadokya’da daha fazla zamanımın olmasını isterdim.”

Kaynak: Instagram