Avrupa’nın en güzel 10 sonbahar rotası

Sonbahar, Avrupa'yı ziyaret etmek için en iyi mevsim. Gelin sizin için derlediğimiz Avrupa'nın en güzel 10 sonbahar rotasına birlikte göz atalım.

573

Avrupa, yılın her mevsimi güzel. Yazın beyaz kumsallar, kışın karla kaplı tarihi sokaklar… Ancak bize soracak olursanız Avrupa’yı gezmek için en iyi mevsim sonbahar. Hem turistlerin sokaklardan çekildiği hem de fiyatların yaz aylarına göre daha düşük olduğu sonbaharda Avrupa’nın keyfini çıkarmak bambaşka. Gelin sizin için derlediğimiz Avrupa’nın en güzel 10 sonbahar rotasına birlikte göz atalım.

#1 Edinburgh, İskoçya

İskoçya’nın başkenti ve oldukça hareketli bir şehir olan Edinburgh’ta ağaçları sonbaharda yapraklarını dökmüyor. Altın, kızıl, bronz ve kırmızı renklerin sunduğu sonbahar manzarasını bu kentte sonuna kadar hissedebilirsiniz. Şehirdeki restoranlarda bir şeyler atıştırıp içtikten sonra Arthur’s Seat’e doğru yola çıktığınızda Edinburgh’un tarihi ve mimarisiyle büyüleneceksiniz.

#2 Bordeaux, Fransa

Avrupa’nın en güzel destinasyonu seçilen Bordeaux gezmesi oldukça zevkli ve sizde görsel olarak unutulmaz anılar bırakacak bir şehir. Otantiklik arayan gezginlerin favori destinasyonlarından olan Bordeaux’da tarihin ve gastronominin zevki en iyi sonbaharda çıkıyor. Bordeaux’nun geleneksel, çağdaş, klasik ve kozmopolit haliyle Paris’ten geri kalır yanı yok, sonbahar bu şehri ve üzüm bağlarını keşfetmek için iyi bir mevsim.

#3 Barselona, İspanya

Festivallerin ve kültürel etkinliklerin başladığı, La Sagrada Familia gibi ikonik cazibe merkezlerinde kuyrukların azaldığı sonbahar mevsimi Barselona’yı gezmek için en iyi zaman. Sadece sonbaharda yenen geleneksel badem ezmesi hamur işi olan panelletlerin tadına bakmayı unutmayın.

#4 Dubrovnik, Hırvatistan

Dubrovnik barok kiliseleri ve aristokrat sarayları ile bir kültür hazinesi. Sonbaharda bir ceketten fazlasına ihtiyacınız olmayacak. Deniz de muhtemelen hala yüzülebilecek kadar sıcak kalacak. Sonbaharda Dubrovnik’te klasik müzik, film ve yemek festivalleri gibi yapabileceğiniz bir sürü etkinlik var.

#5 Floransa, İtalya

İtalya tüm dünyadan gezginlerin en çok tercih ettiği ülkelerden. Avrupa’nın en romantik destinasyonlardan Floransa, en iyi kültürel etkinliklere ve en güzel müzelere de ev sahipliği yapıyor. Gelin ve bir sonbahar gününün sessizliğinde Uffizi Galeri’sini ve Floransa Katedrali’ni keşfedin.

#6 Mallorca, İspanya

Alcudia ve Pollença arasındaki Aucanada yarımadası, sonbaharda kendine has bir güzelliğe sahip. Deniz yağmurlu bir günde bile ılık, arka planda ise çam ağaçları ve büyüleyici dağlar var. Burada şnorkel ile yüzerken bolca balıkla ve onlarla birlikte yüzen ahtapotlarla karşılaşabilirsiniz. Yerlilerin favori plajı S’illot’u deneyin. Kısmen çakıllı ama su oldukça temiz ve dağların manzarası muhteşem. La Casa Gallega’da bir restoranda güzel bir yemek yemek günü bitirmek için güzel bir yol.

#7 Mljet Adası, Hırvatistan

Manzaralı ve gözlerden uzak Hırvatistan’daki Mljet adası, son sıcak havaların keyfini çıkarmak için harika bir yer. Dubrovnik’ten feribotla ulaşılan bu bozulmamış adanın üçte ikisi orman. Kuzeyindeki milli parkta rahatlatıcı bir bisiklet turuna çıkın, iki tuzlu su gölünden biri olan Veliko Jezero ve Malo Jezero’da yüzebilir, kanoyla gezebilir veya kendinizi daha maceracı hissediyorsanız büyüleyici Odysseus mağarasına yürüyüş yapabilirsiniz.

#8 Budapeşte, Macaristan

Budapeşte’de şarap tadımı, sanat, at yarışı ve müzik gibi yapacak bir sürü aktivite bulabilirsiniz. Yaz aylarının kavurucu sıcaklarından kaçmak için sonbaharda gezmek için ideal bir şehir. Gidebileceğiniz bir çok sonbahar festivalinin yanı sıra Şehir Parkı ve Kahramanlar Meydanı gibi şehrin ünlü yerlerini ziyaret etmeyi unutmayın. Budapeşte’de havalar soğudu zaman girebileceğiniz düzinelerce termal hamam da bulunuyor.

#9 Akrotiri, Girit

Girit’in kuzeybatısı Akrotiri yarımadası, Eylül ve Ekim aylarında ziyaret etmek için harika bir yer. İster Stavros veya Marathi’nin altın kumsallarını, ister 16. Yüzyıldan kalma Gouverneto manastırının ve 11. Yüzyıldan kalma Katholiko’nun dinginliğini, ister Venedik sahiliyle Hanya şehir merkezinin hareketli gece hayatını arıyor olun, adanın bu köşesi ruhunuzu tatmin eder. Geleneksel yemekler, yerel ürünler, anne mutfağı ve doyurucu porsiyonlar sunan sayısız restoranda çokça iyi yemek var.

#10 Kuzey Makedonya

Kuzey Makedonya’nın Ohri Gölü kıyısındaki Lagedin’deki Robinson Sunset Guesthouse ziyaretçileri shopka olarak bilinen salatalık, dometes ve beyaz salata kaseleri ile karşılıyor. Yerel Zlatan Dab birası ile yıkanan ev yapımı akşam yemekleri, komşu Arnavutluk’un doruklarının üzerinde güneş batarken sehpaların etrafında paylaşılıyor. Ohri Gölü’nün kristal berraklığındaki sularında, gölün üzerindeki kazıklara inşa edilmiş bir tarih öncesi yerleşim olan fotojenik Bones Körfezi Müzesi’ne 5 kilometrelik uzaklığı göl üstünde gidebilmeniz için kanolar mevcut.

Kaynak: Guardian, Condé Nast Traveler, europeanbestdestinations.com