1999 yılında yüzen arabayla 119 günde Atlantik’i geçen ikilinin hikâyesi

2323

Konu tatil olduğunda çoğumuz uçak, otobüs, araba gibi rahat ulaşım araçlarını seçiyoruz. Ancak bir de macera aradıkları için daha deneysel seyahat yollarını tercih edenler var. Örneğin arabayla denize açılmak gibi…

Kulağa hiç gerçekçi gelmiyor, değil mi?

Hiç öyle düşünmemiş olacaklar ki Marco Amoretti ve arkadaşı Marcolino De Candia, Atlantik’i yüzen bir arabanın yardımıyla geçen ilk insanlar oldular.

Bu fikrin ardında ise dokunaklı bir hikaye vardı.

Fikri ilk ortaya atan Marco’nun babası Giorgio’ydu. Ölümcül kansere yakalanmadan aylar önce bir deniz otomobili tasarlayıp onunla Atlantik’i geçmekten bahsediyordu.

Fakat bu yolculuğu tamamlayamayacak kadar hastalanmıştı. Üç oğlu ve arkadaşları Marcolino, hala hayattayken Giorgio’nun onun hayalini gerçekleştirmeye kadar verdiler. 

Dört adam poliüretan ile doldurulmuş eski bir Volkswagen Passat ve Ford Taunus ile Kanarya Adaları’ndan denize açıldığında tarih 4 Mayıs 1999’du.

Marco’nun Amerikan tabloid dergisi National Enquirer’a verdiği röportaja göre şoför ve yolcu kompartımanı sığınak olarak tasarlanmıştı. Üstüne yerleştirdikleri ortası delik botlar sayesinde araçların üstüne tırmanabiliyorlardı.

Kardeşlerinin ciddi şekilde hastalanarak yolculuğu yarıda bırakmak zorunda kalmaları, Marco ve arkadaşının cesaretini kıramadı.

Yolculuğa devam ettiler. 

Bu tamamlaması hiç de kolay olmayan bir yolculuktu. İkili sık sık fırtınaların azizliğine uğradı ve ciddi mücadeleler vermek zorunda kaldı. Bir süre sonra dünyayla bağlantı kurabilmelerini sağlayan uydu telefonu da bozuldu. 

Telefonla tekrar bağlantı kurar kurmaz Marco hemen evi aramıştı: 

‘‘İlk sorduğum şey babamın durumu oldu doğal olarak. Moralimiz bozulmasın diye bize hiçbir şey söylememişlerdi ancak Martinik’e varmadan hemen önce öldüğünü öğrenmiştim.’’

Marco ve arkadaşı Marcolino, zoru başarıp yolculuklarını tamamladı. Uzun ve yorucu bir dört ayı yüzen aracın üzerinde geçirmişler ve 3 bin mil uzaklıktaki Karayipler’e ulaşmışlardı.

Böylelikle Marco ve Marcolino, Atlantik’i yüzen bir arabayla geçen ilk insanlar oldu:

“Artık kendimle gurur duyabilirim çünkü babamın kurduğu hayâlin imkansız olmadığını tüm dünyaya kanıtladım.’’

Aşağıdaki videodan ikilinin yolculuklarını seyredebilirsiniz:

Kaynaklar: Aautonauti & BoredPanda